Sun Savunma

Hava saldırısını doğrulayan ABD camiyi hedef aldığını inkâr ediyor

GÜNCEL HABER 20 Mart 2017 - 9:23 9 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Hava saldırısını doğrulayan ABD camiyi hedef aldığını inkâr ediyor

Hava saldırısını doğrulayan ABD
camiyi hedef aldığını inkâr ediyor

 

Sivillerin öldüğü yönündeki raporlardan sonra Centcom, al-Qaeda toplantısını hedef aldıklarını ve birkaç teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Çeviren: Ercan Caner, Sunsavunma.net, 20 Mart 2017


ABD Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan fotoğraf, 16 Mart 2017 günü al-Jinah’a yapılan hava saldırısı sonrasını göstermektedir. Foto: U.S. Navy

ABD ordusu, kuzey Suriye’de bir al-Qaeda toplantısını hedef aldıklarını ve aynı bölgede yapılan ve onlarca sivilin öldüğü rapor edilen saldırıyla ilgili raporları soruşturacağını açıkladı.

Bölge sakinleri, savaş jetlerinin, Aleppo eyaletindeki Al Jina köyünde, akşam namazı esnasında cami 300 kadar ibadet eden Müslüman ile doluyken saldırının gerçekleştirildiğini ifade etmektedirler.

Al Jina, Aleppo’nun batı kesimlerini kapsayan ve Idlib sınırlarında yer alan, Suriye’de halen isyancıların kontrolünde olan bir bölgedir. Birleşmiş Milletler yetkililerine göre bölgede nüfus mülteciler nedeniyle oldukça artmış durumdadır.

Kim nereyi kontrol ediyor?

Syrian Government – Suriye Hükümeti, Kurdish Forces – Kürt Kuvvetleri, Jabbat Fateh al-Sham, Rebel Groups – İsyancı gruplar, Contested Areas – Karışık Sahalar, Areas under Turkish control – Türk kontrolü altındaki yerler, US Forces – ABD Güçleri, Sparsely populated areas – Seyrek nüfuslu yerleşim alanları.

Türkiye-Suriye sınırındaki Gaziantep kentinden Al Jazeera muhabiri Natasha Ghoneim, Centcom’un, Idlib kentine bir hava saldırısı düzenlendiğini kabul ettiğini, fakat saldırının kesin hedefinin hala soru işaretleri taşıdığını bildirmiştir.

Ghoneim’in bildirdiğine göre; Suriye Sivil Savunma personeli halen Al Jinah köyünde vurulan caminin enkazı altında kalan insanları kurtarma çalışmalarını sürdürmektedir.

ABD ordusu, Idlib kentine bir hava saldırısı düzenlediklerini, fakat bu saldırının camiyi değil, al-Qaeda üyelerinin katıldığı bir toplantıyı hedef aldığı açıklamasını yapmıştır. ABD yetkililerine göre karışıklık, vurulan caminin toplantının yapıldığı yerden 15 metre uzakta olmasından kaynaklanmaktadır ve cami hala yerinde durmaktadır.

Centcom tarafından yapılan açıklamaya göre; ABD kuvvetleri, 16 Mart 2017 günü Idlib kentinde yapılan bir al-Qaeda toplantısına hava saldırısı düzenlemiş ve saldırı sonucu birkaç terörist öldürülmüştür.

ABD Merkez Komutanlığı sözcüsü Albay John Thomas; ‘‘Biz bir camiyi hedef almadık,  fakat toplantının yapıldığı hedef aldığımız bina, halen yerinde duran bir camiden yaklaşık olarak 15 metre mesafededir’’ açıklamasını yapmıştır.

Suriye’de yedinci yılına giren savaş Başkan Bashar al-Assad’a karşı büyük bir silahlı isyan hareketi olarak başlamıştır. Yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği iç savaşta ülke nüfusunun yarıdan fazlası yerlerini terk etmek zorunda kalmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı Al Jazeera haberinden derlenmiştir. Haberin orijinaline aşağıdaki linkten erişilebilir.

http://www.aljazeera.com/news/2017/03/confirms-idlib-a
ir-raid-denies-targeting-mosque-170317034322651.htmlOledya Tasarım Evi -  Reklam
Editör
levent@oledya.com

Oledya Reklam & Tasarım Ofisi adlı firmada çalışmaktadır. Aynı zamanda bazı haber sitelerinde editörlük ve blog sitelerinde webmasterlik yapmaktadır.

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP