ABD Maliye Bakanlığının Rahip Brunson’un Haksız Alıkoyulmasındaki Rolleri Nedeniyle Türk Bakanlara Yaptırımları

ABD Maliye Bakanlığının Rahip Brunson’un Haksız
Alıkoyulmasındaki Rolleri Nedeniyle
Türk Bakanlara Yaptırımları

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 3 Ağustos 2018

Washington – Birleşik Devletler Maliye Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC – Office of Foreign Assets Control) bugün, her ikisi de Rahip Andrew Brunson’un tutuklanması ve alıkoyulmasından sorumlu organizasyonlarda öncü rol oynayan, Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedef alan bir eylem kararını uygulamaya koymuştur. Bu yetkililer, Türkiye’nin ciddi insan hakları ihlallerini uygulamaktan sorumlu Türk hükümeti organizasyonlarına liderlik etmektedirler ve Maliye Bakanlığının Küresel Magnitsky Yasası (GLOMAG)[i] yetkilerine dayanan, 13818 numaralı ‘‘Ciddi İnsan Hakları İhlali veya Yolsuzluğa Karışan Kişilerin Mal Varlıklarının Dondurulması’’ başlıklı Birleşik Devletler Başkanlık Emrine (EO – Executive Order) uygun olarak hedef alınmaktadırlar.

Yaptırım kararı ile ilgili yaptığı açıklamada ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin; ‘‘Rahip Brunson’un Türk yetkililer tarafından haksız yere alıkoyulması ve süren kovuşturma tek kelimeyle kabul edilemez. Başkan Trump, Birleşik Devletlerin Türkiye’den onu derhal serbest bırakmasını beklediğini oldukça açık bir şekilde dile getirdi’’ ifadelerini kullanmıştır.

Söylenenlere göre Rahip Andrew Brunson, Türk Hükümetinin haksız ve adaletsiz alıkoymasının bir kurbanıdır. Brunson, 2016 yılı Ekim ayında İzmir-Türkiye’de tutuklanmış ve kendisine yöneltilen suçlamaları destekleyecek kanıtlar olmaksızın, silahlı terör örgütlerine yardım etmek ve gizli devlet bilgilerini siyasi ve askeri casusluk maksadıyla elde etmekle suçlanmıştır.

Türkiye Adalet Bakanlığının başındaki kişi olarak Abdülhamit Gül, kendisi veya üyeleri ciddi insan hakları ihlali faaliyetlerine karışan bir organizasyonun lideri olarak, 13818 numaralı Başkanlık Emri kapsamına dâhil edilmiştir.

Türkiye İçişleri Bakanlığının başındaki kişi olarak Süleyman Soylu, kendisi veya üyeleri ciddi insan hakları ihlali faaliyetlerine karışan bir organizasyonun lideri olarak, 13818 numaralı Başkanlık Emri kapsamına dâhil edilmiştir.

Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi

Bu faaliyetleri nedeniyle, Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’de bulunan bütün mal varlıkları dondurulmuş ve ABD’li kişilerin genel olarak onlarla iş yapmaları yasaklanmıştır.

1 Ağustos 2018 tarihinden geçerli olmak üzere SDN (Specially Designated Nationals – Özel Belirlenmiş Uyruklar) Listesine dâhil edilen kişilerin bilgileri aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Çevirenin Notları: ABD Maliye Bakanlığının, Türk bakanlar Abdülhamit Gül ve Süleyman Soylu hakkında, GLOMAG kapsamındaki kararının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Global Magnitsky Designations

null

[i] Küresel Magnitsky Yasası (GLOMAG): İnsan hakları savunucusu avukat Sergei Magnitsky’nin öldürülmesi sonrasında ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan, cinayetle ilgisi olan kişilerin Amerikan topraklarına ayak basmasının yasaklanması ve ülkedeki mal varlıklarına el koyulmasını öngören yasadır. Bu yasa ABD hükümetinin,  dünyanın her yerinde insan hakları ihlali veya yolsuzluklara karışan kişi, şirket ve diğer kurumları hedef almasına imkân sağlamaktadır.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

"ABD Maliye Bakanlığının Rahip Brunson’un Haksız Alıkoyulmasındaki Rolleri Nedeniyle Türk Bakanlara Yaptırımları" için yapılan yorumlar

  1. ercancanerblog   4 Ağustos 2018 at 06:14

    Milyonlarca dolar ve evler gitti diye iddialar var.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın