Böyle Olur Esirin Selamı

Böyle Olur Esirin Selamı

Böyle Olur Esirin Selamı

Ercan Caner Ankara-Türkiye 14 Kasım 2016

Kızmayın adama, ortalığı da boşu boşuna velveleye vermeyin, daha önce de yapmıştı bunu. Siz onun nizami selamın nasıl olduğunu bilmediğini mi zannediyorsunuz? Adam genelkurmay başkanı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün mensuplarından daha iyi biliyor nasıl doğru selam verileceğini.

Ama veremiyor. Beyninde ve ruhundaki  asker kişiliği öldüğü için,  ondan zorla koparılıp alındığı için artık ‘‘ASKER SELAMI’’ veremiyor. Yüklenmeyin o kadar, gitmeyin üzerine. Esir  alındığında boynu kemerle sıkıldı onun mosmor edildi, siz bilmezsiniz kendi emrindekiler tarafından ihanete uğramanın acısını ve esir alınmanın ne demek olduğunu. Ben de bilmem, ama o biliyor, kimbilir ruhunda ne fırtınalar kopuyordur.

Okullarımızda tahtanın üstündeki Atatürk resmini herkes bilir. İlkokulda öğretmenim akıllı uslu olur isek, ödevlerimizi zamanında yaparsak Atatürk’ün bize gülen gözlerle, aksi yönde davrandığımızda  ise kızan gözlerle bakacağını söylerdi. Her hareketimden sonra Atatürk’e bakar, gözlerini kontrol ederdim, bazen güler, çoğunlukla da kızardı bana.

Ne de olsa Hulusi de eski adam, belki bir öğretmeni ona da aynı şeyleri söylemiş olabilir. Adam ATAMIZIN huzuruna çıkmış, ortam vicdan muhasebesi için çok uygun. Siz selamın isteksizliğini ve neye benzediğini bırakın, asıl yüzündeki ifadeye bakın, o ifade çok daha fazla  şeyler anlatıyor.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

Bir Cevap Yazın