Sun Savunma

AVRUPAYI TEHDİT EDEN ERDOĞAN’IN İNGİLTERE’YE GİRİŞİ YASAKLANACAK MI?

Genel 24 Mart 2017 - 10:33 0 YORUM YAPILDI

AVRUPAYI TEHDİT EDEN ERDOĞAN’IN İNGİLTERE’YE GİRİŞİ YASAKLANACAK MI?

AVRUPAYI TEHDİT EDEN ERDOĞAN’IN
İNGİLTERE’YE GİRİŞİ YASAKLANACAK MI?

 

Türkiye cumhurbaşkanı, Londra terör saldırısının hemen öncesinde uyardı.

“Türkiye itilecek, kakılacak, onuru ile oynanacak, bakanları kapılardan kovulacak, vatandaşları yerlerde sürüklenecek bir ülke değildir” diyerek Avrupa’yı uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın her yerinde bu yaşananlar çok yakından takip ediliyor. Siz böyle davranmaya devam ederseniz, yarın dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Avrupalı, Batılı, güvenle, huzurla sokağa adım atamaz. Bu tehlikeli yolu açarsanız en büyük zararı siz görürsünüz. Türkiye olarak, Avrupa ülkelerini demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere saygılı olmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki, bu değerlere bizim kadar özellikle Avrupalının ihtiyacı vardır” Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Çeviren: Ercan Caner,  https://sunsavunma.net/, 24 Mart 2017

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Londra’daki Parlamento Binasına yapılan saldırıdan kısa bir süre önce Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dünyadaki bütün Avrupalıları uyararak,  Avrupa daha fazla güç kazanma gayretlerine engel olmaya devam ederse,  Avrupalıların dünyanın hiçbir yerinde sokaklarda güven içinde yürüyemeyecekleri uyarısında bulunmuştur.

Reuters’in bildirdiğine göre Erdoğan, Çarşamba günü yerel basın mensupları ile yaptığı bir toplantıda; ‘‘Avrupa böyle yapmaya devam ederse hiç bir Avrupalı dünyanın hiçbir yerinde sokaklarda güven içinde yürüyemeyecektir. Türkiye olarak Avrupa’yı insan haklarına ve demokrasiye saygılı olmaya davet ediyoruz.’’ ifadelerini kullanmıştır.

Reuters’in bildirdiğine göre Türkiye, Almanya ve Hollanda ile Erdoğan’ın yetkilerini artıracak olan referandum için seçim kampanyaları yapmak isteyen Türk yetkililerin yasaklanması nedeniyle bir anlaşmazlık içindedir.

Londra’da kimliği henüz belirlenemeyen bir saldırgan, Westminster Köprüsü üzerinde yayaların üzerine aracını sürmüş ve parlamento binası önündeki bir polisi bıçaklamıştır. Olayda, silahlı bir polis memuru dâhil en az dört kişi hayatını kaybetmiş ve 20 kişi yaralanmıştır.

İngiliz yetkililer teröristin kimliğini açıklamamışlardır.

Geçtiğimiz Kasım ayında Erdoğan, 3 milyon mülteciyi Avrupa’ya gönderme tehdidinde bulunmuştur. Yaptığı uyarıda mültecileri otobüslere bindirerek Avrupa’ya göndereceği tehdidinde bulunmuştur.

Birleşik Krallık devletinin, toplum düzeni ve güvenliği tehdit eden nefret söyleminde bulunanları içeren bir yasak listesi bulunmaktadır.

İngiliz Parlamentosu tarafından ülkeye giriş yasağı tartışılan ABD Başkanı Donald Trump

Ocak ayında İngiliz Parlamentosu, yemin ederek göreve başlamasının hemen öncesinde Donald Trump’ın, Birleşik Krallık topraklarına girişinin yasaklanmasını tartışmıştır. Parlamentonun Müslüman İşçi Partisinden bir üye; ‘‘Trump’ın sözleri zehirlidir ve hassas toplumlar arasında gerilimi artırmaktadır’’ ifadelerini kullanmıştır.

WND’nin bildirdiğine göre; nefreti körükleyen ve insanları suça teşvik eden ırkçı Müslüman cihat savaşçıları ve liderleri ile bir araya gelen ünlü radyo programcısı Michael Savage’nin İngiltere topraklarına girişi, 2009 yılında Başbakan Gordon Brown hükümeti tarafından yasaklanmıştır.

İngiliz hükümeti bununla birlikte Savage’nin ulusal güvenliği tehdit eden ifadelerini hiçbir zaman açıklamamıştır.

Avrupa Nisan 2015 ayından bu yana, Paris, Brüksel ve diğer kentlerde meydana gelen terör saldırıları ve toplumsal huzursuzluk ile çakışan mülteci krizi ile baş etmeye çalışmaktadır. Eurostat verilerine göre; Avrupa Birliği üye devletlerine 2015 yılında, önceki yılın iki katı olan 1,2 milyondan fazla sığınma talebi yapılmıştır.

 

Çevirenin Notları: Yazıda ifade edilenler yayın kuruluşunun düşüncelerini yansıtmaktadır. Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiş ve başına Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri, gerçekte ne demek istediği belirtilmek üzere eklenmiştir. Olay sonrasında, dedektifler tarafından altı adrese yapılan silahlı baskınlar sonrasında beşi erkek, üçü kadın olmak üzere toplam sekiz kişi tutuklanmıştır. Scotland Yard, saldırının bir İngiliz vatandaşı tarafından yapıldığını ve İslami terör ile bağlantısı olduğunu açıklamıştır. İslami Devlet terör örgütü (IŞİD), saldırının sorumluluğunu üstlenmiştir. Terör örgütünün propaganda maksatlı kullandığı Amaq haber ajansında saldırgan ‘‘İslami Devletinin Askeri’’ olarak tanımlanmıştır. Bu iddia henüz doğrulanmamıştır.

Terör saldırısı sonrasında bir görüntü

Saldırı sonrasında parlamento binasından süratle tahliye edilerek, Downing Street’e götürülen Başbakan May yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden polis memurunu tam bir kahraman olarak nitelendirerek, korkmadıklarını ve terörizm karşısında asla boyun eğmeyeceklerini açıklamıştır.

Yazının orijinaline aşağıdaki linke tıklayarak erişebilirsiniz.
http://www.wnd.com/2017/03/will-erdogan-be-
banned-from-u-k-for-threatening-europe/oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Güçlü Türkün Davasında Karmaşık Donald Trump Bağlantısı

Güçlü Türkün Davasında Karmaşık Donald Trump Bağlantısı   Yazar: JOSH LEDERMAN, Associated Press, 3 Nisan 2017 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma...

Ölümcül Elektromanyetik Top

Ölümcül Elektromanyetik Top ABD Donanması Silahın Testlerini Başarıyla Gerçekleştirdi Yazar: Amanda Kooser, CNET, 25 Temmuz 2017 Çeviren: Ercan Caner, Sun...

Kapat