Sun Savunma

Birleşik Krallık: Dokuz Yaşındaki Çocuktan IŞİD Terör Örgütüne Bağlılık Yemini

GÜNCEL HABER 09 Mart 2017 - 21:07 0 YORUM YAPILDI

Birleşik Krallık: Dokuz Yaşındaki Çocuktan IŞİD Terör Örgütüne Bağlılık Yemini

Birleşik Krallık: Dokuz Yaşındaki Çocuktan
IŞİD Terör Örgütüne Bağlılık Yemini

Türk yetkililer, İstanbul’da bulunan birkaç IŞİD okulunun incelendiğini açıkladılar. Çocukların radikalleştirilmesi, İslami Devletin ana hedeflerinden bir tanesidir.

Çeviren: Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 16 Şubat 2017

İslami Devlet terör örgütü tarafından İngiltere, Mısır, Kürt, Tunus ve Özbek vatandaşları oldukları açıklanan çocuklar ele geçirilen Kürt savaşçıların infazı öncesinde.

Dokuz yaşındaki bir İngiliz çocuk, sınıfta ayağa kalkarak İslami Devlet terörist grubu IŞİD’e bağlılık yemini ettiğini medya organlarına açıkladı. Öğretmenlerin devletin ‘‘Önleme’’ program yetkililerine haber vermesi üzerine uzmanlar okula gelerek, çocuğa bir yıl süren radikalleştirmeden kurtarma oturumları uygulamışlardır.

İsminin Haroon olduğu açıklanan ve şimdi 10 yaşında olan çocuk, BBC Radio Four’s Today programına yaptığı açıklamada, 2015 yılında gerçekleştirilen Paris saldırıları sonrasında terör örgütünden nasıl etkilendiğini anlatmıştır. İnternette terör örgütüyle ilgili bilgiler aramaya başlayan Haroon, ilk olarak örgütle ilgili haberler ve Channel Four’da yayımlanan bir belgesele rastlar, fakat sonrasında İslami Devlet tarafından yayımlanan kafa kesme görüntüleri ve işkence videoları dâhil propaganda içeriklerine erişir.

Haroon, okulda diğer çocuklar tarafından aşağılanması ve sınıf arkadaşları tarafından ‘‘terörist’’ olarak çağrılmasının da onu İslami Devlet (ISIS/ISIL/IŞİD) propagandasına ittiğini ifade etmektedir.

Bir hafta sonu herkes dışarıda iken bilgisayarının başına geçen Haroon, ‘‘Elleri arkadan bağlı adamlar gördüm. Dövülerek yere oturmaları söylendi. Sonra da kafaları kesildi.’’ açıklamalarını yapmaktadır.

Çocukları radikalleştirmek, özellikle çocuklara yönelik çok dikkatli ve profesyonelce hazırlanmış propaganda içerikleri hazırlayan İslami Devlet terör örgütünün birinci öncelikleri arasındadır.

Bu arada Türk yetkililer Sultanbeyli – İstanbul’da IŞİD terör örgütüne ait olduğu bildirilen birkaç okulun incelenmekte olduğu açıklamasını yapmışlardır. Bir olayda savcılar ISIS eğitim içerikleri olan disklerin bulunduğunu bildirmişlerdir. Polis okul ile bağlantılı 35 kişi hakkında soruşturmayı sürdürmektedir.

Okulda çocuklara Türk milli bayramlarını kutlayanların kâfir oldukları öğretilmekte ve mahkemeler, silahlı kuvvetler ve bütün politik sistemi reddederek karşı çıkmaları öğretilmektedir.

Hazırlanan iddianameye göre savcılar, ‘‘anayasal düzeni yıkma’’ suçlamasıyla şüphelilerden altısı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebinde bulunmuşlardır. Terör örgütüne üyelikle suçlanan diğer şüpheliler hakkında ise savcılar 15 yıl hapis cezası talebinde bulunmuşlardır.

Türk medyası, bazı okulların halen incelendiğini bildirmektedir.

Çevirenin Notları: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.clarionproject.org/news/nine-year-old-pledges-allegiance-isis-ukoledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Erdoğan Kendi Askeri Darbesini mi Yaptı?

 ERDOĞAN KENDİ ASKERİ DARBESİNİ Mİ YAPTI?   ECLINIC LEARNING                                                              18 Temmuz 2016 ÇN: Bu yazı Türkiye’deki darbe girişiminin hemen sonrasında...

Ana Rotor ve Kuyruk Rotor Türbülansları ve Güçlü Çöküş

Ana Rotor ve Kuyruk Rotor Türbülansları ve Güçlü Çöküş Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 7 Kasım 2017 Kalkış, iniş...

Kapat