Sun Savunma

Irak Ordusu Tarihi Musul Camisini İslami Devlet Terör Örgütünden Geri Aldı

GÜNCEL HABER 30 Haziran 2017 - 0:25 0 YORUM YAPILDI

Irak Ordusu Tarihi Musul Camisini İslami Devlet Terör Örgütünden Geri Aldı

Irak Ordusu Tarihi Musul Camisini İslami Devlet Terör Örgütünden Geri Aldı

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Haziran 2017

Irak ordusu tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada; İslami Devlet terör örgütü lideri Abu Bakr al-Baghdadi’nin kendisini kamuoyuna gösterdiği tek yer olan Musul kentindeki, Irak ve Musul’un sembolü olan Grand al-Nuri camisinin ele geçirildiği açıklanmıştır.

İslami Devlet terör örgütünün, Irak ordusuna ait birliklerin yaklaşması üzerine havaya uçurdukları tarihi caminin ele geçirilmesi, teröristlerin Suriye ve Irak’ı içine alan bölgede halifelik ilan etmesinden üç yıl sonra gerçekleşmiştir ve bu olay terör örgütünün yenilgiyi kabullendiğinin açık bir göstergesidir.

Irak ordusu müşterek operasyonlar komutanının yaptığı açıklamaya göre; Irak ordusundan anti terör timleri Nuri camisini ve Al Hadba’yı kontrol altında tutmaktadırlar. Üst düzey bir özel kuvvetler komutanının, caminin gerçekte ele geçirilmediği yönündeki açıklaması sonrasında, müşterek operasyonlar komutanı duruma açıklık getirerek, bölgenin tamamen izole edildiğini ve birliklerin camiyi tamamen ele geçirmek maksadıyla operasyonları sürdürdüğü açıklamasını yapmıştır.

Irak ordusu askeri sözcüsü Tuğgeneral Yahya Rasool, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada; ‘‘Uydurma devletleri yıkıldı’’ ifadesini kullanmıştır.

İslami Devlet terör örgütü lideri Baghdadi, örgütün kenti ele geçirmesi sonrasında Cuma namazlarını, Irak ve Musul kentinin sembolü olan tarihi Nuri camisinde kılmaktaydı. Üç yıl sonra Baghdadi’nin kaderi ve halen nerede olduğu bilinmemektedir ve İslami Devlet, 2014 yılında ele geçirdiği Irak topraklarının büyük bir bölümünü kaybetmiş durumdadır.

Irak Anti Terör Timleri, Musul kentini İslami Devlet terör örgütünün elinden geri almak için yürütülen savaşta, Batı Musul’da bir caddeyi emniyete alırken. 3 Haziran 2017, Foto: AFP

Terör örgütüne mensup cihat savaşçıları, 21 Haziran 2017 günü, ileri harekâtına devam eden Irak ordusu karşısında düştükleri ümitsiz durum nedeniyle cami ve minaresini havaya uçurmuşlardır.

850 yıllık tarihi camiinin tahrip edilmesi, hükümet kuvvetlerinin halen İslami Devlet terör örgütünün kontrolünde olan Musul’un Eski Kent bölgesine büyük bir saldırı başlatması sonrasında gerçekleşmiştir.

Yaklaşık olarak 100.000 kişinin, Musul kentindeki son mevziilerini korumak maksadıyla, masum insanları kalkan olarak kullanan terör örgütünün elinde bulunan bölgede sıkışıp kaldığı değerlendirilmektedir. Bölge halen militanlar tarafından kontrol altında tutulmakta ve dar sokaklar ve çok sayıda sivilin varlığı operasyonların icrasını zorlaştırmaktadır.

İslami Devlet terör örgütü militanları, Musul’un Eski Kent bölgesinde, ileri harekâtına devam eden Irak ordusunu yavaşlatan, havan baraj atışları ve çok sayıda bubi tuzakları kullanarak şiddetli bir savunma uygulamayı sürdürmektedir.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Başbakan Haider al-Abadi, Çarşamba günü birliklere, hedeflerin ele geçirilerek savaşın sonlandırılması için gerekli talimatları vermiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak tercüme edilmiştir. Orijinaline aşağıdaki linkten erişilebilir.

https://english.aawsat.com/asharq-al-awsat-english/news-
middle-east/iraq-military-retakes-historic-mosul-mosque

 oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Dokuzuncu Gezegen

Dokuzuncu Gezegen Çeviren: Ercan Caner Araştırmacılar artık solar sistemimizin kenarında, Güneşin normal olmayan eğikliğinin nedeni olabilecek büyük, uzaklarda ve hala...

Türkiye’nin Demir Adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hikâyesi

Türkiye’nin Demir Adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hikâyesi Geçtiğimiz yaz bir darbe girişimini engelledi — Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan artık...

Kapat