Sun Savunma

MAVİ LAMBALI ARAÇLARI VURUN

GÜNCEL HABER 15 Mayıs 2017 - 8:04 0 YORUM YAPILDI

MAVİ LAMBALI ARAÇLARI VURUN

MAVİ LAMBALI ARAÇLARI VURUN

Yanlışlıkla Buzdolabının Fişini Çekti

Yazar:  Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Mayıs 2017

Bir pilot binbaşı, 15 Temmuz 2016 günü saat 16.00 sularında MİT’e giderek haber vermişti, bir şeyler olacaktı, laflar zaten söylenmişti, ama sanırım inanmadılar ve bu nedenle ‘‘çay içip, pilotlarla sohbet edip ağızlarından laf almaya’’ çalıştılar. Oysa bir Cuma gecesiydi, haftanın son günü olmasına rağmen ortalıkta bir sürü sivil araç ve personel dolaşıyordu, fakat ortada yine de şüpheli bir durum yoktu.

Ne de olsa darbeciler akıllı adamlardı, her şeyi çok iyi gizlemişler ve onu kandırmışlardı. Saatlerce kaldığı ve bol bol sohbet ettiği darbecilerin ağzından hiçbir laf alamamıştı. Öyle de rapor ve ifade verdi, pek gönül rahatlığı ile olmasa da Güvercinlik Kışlasından ayrıldı.

Oysa o kışladayken ve darbeci pilotların ağzından zaten bildiği bir olay hakkında laf almaya çalışırken hain plan için hazırlıklar devam ediyor ve son emirler veriliyordu.

Sonunda helikopter seslerini duyması istenmeyen adam gitmişti, artık her şey hazırdı, bol bol sohbet edip çay içen adama akıllıca davranılarak hiçbir laf verilmemiş ve çay içip sohbet ettiği darbecilerin ağzından hiçbir laf alamayan adam kışladan ayrılmıştı, düğmeye basma zamanı artık gelmişti. Onlar da öyle de yaptılar, birazdan ne yazık ki Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinde büyük bir leke olan ve öyle de kalacak olan hain bir planı uygulayacaklar ve hedef gözetmeksizin asker, polis, sivil halk herkese ateş açacaklardı.

Hava trafiğini yönetmek zor iştir, bütün uçuşlar bir kule tarafından yönetilir. Hain plan gece karanlığında icra edilecektir, deneyimli bir pilotun Güvercinlik Kontrol Kulesinde olmasına karar verilir. Uçuş kuleleri donanımlı yerlerdir; hava kontrolörlerinin uçuş trafiğini kolaylıkla ve emniyetli bir şekilde yönetebilmeleri için birçok sistemle donatılmışlardır.

Darbeci pilot albay da bunları çok iyi bilmektedir ve uçuş kontrol kulesine çıkınca yapacağı ilk işi kafasında çoktan planlamıştır.

Uçuş kontrol kulelerinde pilotlar ve kule arasında geçen konuşmaları kaydeden bir ses kayıt sistemi de bulunmaktadır ve yapılacak ilk iş bu ses kayıt sistemini devre dışı bırakmaktır. Ne de olsa arkada delil bırakmaya gerek yoktur. Darbeci pilot albay akıllı adamdır.

Modern bir uçuş kontrol kulesinin görünümü

O da öyle yapar; Güvercinlik Uçuş Kulesine darbe gecesi helikopter operasyonlarını yönetmek maksadıyla çıktığında yaptığı ilk iş; Uçuş Ses Kayıt Sistemini devre dışı bırakmak için ‘‘fişini çekmek’’ olur. Ve gönül rahatlığı ile mavi lambalı her aracı vurun emrini verir, kendisinden çok emindir ne de olsa ses kayıt sisteminin fişini çekmiştir.

Peki, iddianamede yer alan, ‘‘mavi lambalı araçları vurun’’ ve kule ile pilotlar arasında geçen diğer konuşmaları nasıl mı biliyoruz? Deneyimli darbeci pilot albay fütursuzca ‘‘VURUN’’ emrini vermeden önce; Ses Kayıt Sisteminin fişi yerine, yanlışlıkla kuledeki ‘‘buzdolabının’’ fişini çektiğinden…oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Antidepresan İlaçlar ve Ölüm Riski

Antidepresan İlaçlar ve Ölüm Riski Yazar: Ana Sandoiu, 19 Eylül 2017 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Eylül 2017...

ÖLÜMCÜL MİNYATÜR İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

ÖLÜMCÜL MİNYATÜR İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI (SİHİRLİ  MERMİLER) Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 30 Aralık 2016 Kara kuvvetlerinin muharebe sahasında ihtiyaç duyduğu yakın...

Kapat