Sun Savunma

Québec – Camiye Terör Saldırısında Altı Ölü

GÜNCEL HABER 01 Şubat 2017 - 19:57 0 YORUM YAPILDI

Québec – Camiye Terör Saldırısında Altı Ölü

Québec – Camiye Terör Saldırısında Altı Ölü

Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 30 Ocak 2017

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerika’nın mülteci programını askıya aldığını ve yedi Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişlerinin geçici olarak yasaklandığını açıklamasının ardından, Kanada Başbakanı Trudeau ülkesinin mültecileri kabul edeceği açıklamasını yapmıştı, camiye saldırı bu açıklama sonrasında gerçekleştirildi.

Camiye yapılan saldırıda altı kişi hayatını kaybetti, sekiz kişi de yaralandı. Kanada başbakanı olayı bir terör saldırısı olarak tanımladı. İslami kültür merkezine yapılan saldırı iddialara göre akşam namazı esnasında üç kişi tarafından gerçekleştirildi.

Bir polis sözcüsü iki kişinin tutuklandığını ve üçüncü bir kişininin hala aranmakta olduğunu bildirdi. Le Soleil’in görgü tanıklarına dayanarak bildirdiğine göre, saldırganlardan bir tanesi AK-47 tüfeği taşımaktadır ve bir görgü  tanığının ifadesine göre de maske takan saldırganlar ateş ederken ‘‘Allahu Ekber’’ diye bağırmaktadır.

Trudeau yaptığı  açıklamada çeşitliliğin güçleri olduğunu belirterek dini hoşgörünün Kanadalıların özellikleri olduğunu vurgulayarak bu anlamsız saldırıyı kınamıştır.

Polisin bildirdiğine göre saldırıda hayatlarını kaybedenler 35-70 yaşları arasındadır. Saldırı esnasında camide 50’den fazla insan bulunmaktadır. Saldırı esnasında camide olmayan cami başkanı Mohamed Yangui akşam namazlarında insanlardan çılgınca aramalar aldığını söyleyerek olayı barbarlık olarak nitelendirmiştir.


2016 yılı Ramazan ayında caminin önüne, üzerinde ‘‘Afiyet Olsun’’ yazan kesik bir domuz başı hediye paketi  yapılarak bırakılmıştır. Quebec İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan fakat henüz yayınlanmayan bir araştırmanın sonuçlarına göre; Quebec halkının neredeyse yarısı dinlere karşı olumsuz bir görüşe sahiptir, fakat dinlere olan olumsuz yaklaşım oranı aynı değildir. Quebec halkının sadece % 5.5’i Hristiyan haçı görmekten hoşlanmadığını ifade ederken, % 48.9’u Müslüman peçeleri görmekten nefret ettiklerini açıklamışlardır.

Quebec’te camilerin kapısına bırakılan poster.

İslamafobi Kanada’da, özellikle son yıllarda Müslüman kadınların peçe takmasının yasaklanmasıyla ilgili politik tartışmaların sürdüğü bir ortamda oldukça artmıştır. 2013 yılında, Saguenay bölgesinde polisin bir camide yaptığı soruşturmada yerlere domuz kanı olduğuna inanılan kan dökülmüştür. Ontario’da bir cami  de 2015 yılında ateşe verilmiştir.

Çevirenin Notları: Bu nefret suçunu kınıyorum. Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://www.theguardian.com/world/2017/jan/30/quebec-mosque-shooting-canada-deaths

 oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Kremlin Türkiye’den Erdoğan’ın Assad’ı devirmekle ilgili sözleri için açıklama istedi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kremlin Türkiye’den Erdoğan’ın Assad’ı devirmekle ilgili sözleri için açıklama istedi   Ercan Caner Kremlin...

Vietnam’67

Vietnam’67 Yazar: Cynthia Beach Guthrie, The New York Times, 18 Temmuz 2017 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 20 Temmuz...

Kapat