Sun Savunma

AŞIRI KİLO, OBEZİTE VE KANSER

GÜNCEL HABER 11 Ekim 2017 - 9:58 0 YORUM YAPILDI

AŞIRI KİLO, OBEZİTE VE KANSER

AŞIRI KİLO, OBEZİTE VE KANSER

ABD sağlık otoriteleri, 2014 yılında ABD’de tespit edilen ve toplam kanser
vakalarının %40’ını oluşturan 630.000 kanser hastasında aşırı kilo bağlantısı
tespit edildiğini açıkladılar ve daha fazla tedbir alınması yönündeki çağrılarını yinelediler.

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Ekim 2017

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Brenda Fitzgerald; yetişkin nüfusun %71’inin aşırı kilolu ve obez olduğu bir ülkede, kanser vakalarının %40’ının aşırı kiloyla bağlantısının tespit edilmesinin, endişe verici bir gelişme olduğunu kaydetmektedir.

Amerikalı yetişkinlerin çoğunluğunun tavsiye edilenden çok daha ağır olduklarını, aşırı kilo ve obezitenin insanlarda belirli kanser vakaları görülme riskini artırdığını anlatan Fitzgerald yaptığı açıklamada; insanların sağlıklı bir ağırlığı muhafaza ederek kanserden korunabileceklerini ifade etmiştir.

Aşırı kilolar; yemek borusu, tiroit, safra kesesi, mide, menopoz sonrası göğüs, karaciğer, pankreas, yumurtalık, rahim, kolon ve rektum dâhil toplam 13 adet kanser türünün gelişme riskini artırmaktadır.

Aşırı Kilolar 13 Tür Kansere Neden Olabilir: Meningiom (Bir Tür Beyin Tümörü), Tiroit, Yemek Borusu, Göğüs (Menopoz Sonrasında), Karaciğer, Üst Mide, Safra Kesesi, Pankreas, Böbrek, Bağırsak, Yumurtalık, Rahim ve Miyelom (Bir Tür Kan Kanseri).

Ağırlığa bağlı tümör sayısı Birleşik Devletlerde sürekli olarak artarken, 1990’lı yıllardan itibaren rastlanan toplam yeni kanser vakaları sayısı düşmektedir.

Ağırlıkla ilintili olan kanserlerde, 2005 ile 2014 yılları arasında sayısında düşme görülenler (%23) sadece kolon ve rektum kanserleridir, Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinin raporuna göre; diğer bütün kanser türü vaka sayısında, aynı dönemde %7 oranında artış görülmüştür.


2014 yılında ağırlıkla ilgili 630,000 kanser vakasının yaklaşık olarak üçte ikisinde etkilenen insanlar 50 ile 74 yaşları arasındadır. En fazla etkilenenler kadınlardır, kadınlarda rastlanan kanserlerin %55’i aşırı kilolar ile ilişkilidir.

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinin son istatistiklerine göre; Birleşik Devletler halkının %32,8’i aşırı kilolu (Vücut Kitle İndeksi 25 ile 29,9 arasında) ve %37,9’u da obezdir (Vücut Kitle İndeksi 30’dan büyük). Oysa 1988 ile 1994 yılları arasında Amerikan halkının sadece %56’sı aşırı kilolu veya obezdir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ), ağırlık ve boy arasındaki orandır. Vücut ağırlığının (Kg),  boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır. İdeal ağırlık, ulaşılmak istenen vücut kitle indeksinin boy uzunluğunun karesi ile çarpılması suretiyle elde edilir.

20 yaşın üzerindeki insanlarda, vücut kitle indeksine dayanan standart ağırlık kategorileri aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Not: Çocuklar ve 20 yaş altı insanlar için, Amerika Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından hazırlanan Vücut Kitle İndeksi Yaş Gelişme Kartlarına, merkezin   http://www.cdc.gov/growthcharts/clinical_charts.htm: link adresinde erişebilirsiniz.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://www.medisite.fr/revue-du-web-etude-lexces-de-poids-lie-
a-pres-de-40-des-cancers-aux-etats-unis.3739222.41633.htmloledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Havada Dolanan Katil Mühimmatlar

Havada Dolanan Katil Mühimmatlar Yazar: David Hambling, 12 Ekim 2016 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Nisan 2017 Havada...

Nobel Barış Ödülü Nükleer Silah Karşıtlarına Verildi

Nobel Barış Ödülü Nükleer Silah Karşıtlarına Verildi   Yazar: Robin Wright, The New Yorker, 6 Ekim 2017 Çeviren: Ercan Caner,...

Kapat