Sun Savunma

ABD Dışişleri Bakanlığı Rusya’yı İslamcı Teröristleri Göndermekle Tehdit Etti

GÜNCEL POLİTİKA 06 Şubat 2017 - 21:43 0 YORUM YAPILDI

ABD Dışişleri Bakanlığı Rusya’yı İslamcı Teröristleri Göndermekle Tehdit Etti

ABD Dışişleri Bakanlığı Rusya’yı İslamcı Teröristleri Göndermekle Tehdit Etti

Çeviren: Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Suriye’de bulunan Salafist teröristlerin yakında Rusya kentlerine saldırılar düzenleyebileceği konusunda Rusya’yı uyardı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada; ‘‘Aşırılık yanlısı gruplar,  Rusya’nın çıkarlarını ve hatta belki Rus kentlerini de hedef alan operasyonlarını genişletmek ve yaymak maksadıyla; Suriye’de olan boşlukları istismar etmeye devam edecekler. Rusya askerlerini ceset torbalarında evlerine göndermeye devam edecek ve kaynaklarını ve belki de hava araçlarını dahi kaybedecek.’’ ifadelerini kullandı.

Suriye’deki aşırılık yanlısı gruplar, Birleşik Devletler ve onun ortağı olan Körfez Arap Emirlikleri tarafından desteklendiğinden,  ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklama Rusya’ya karşı bir tehdit olarak yorumlanabilir. Rusya tarafından yapılan açıklama da bu yöndedir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova yaptığı açıklamada; ‘‘Bu ifadeleri harekete geçilmesi yönünde bir direktif olarak değerlendiriyoruz.’’ sözlerini kullanmıştır. Savunma Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Igor Konashenkov da,  Suriye’de görünüşte hükümete karşı savaşan bütün muhaliflerin, aslında ABD tarafından kontrol edilen uluslararası bir terörist ittifak olduğunu eklemiştir. Konashenkov’a göre Kirby’nin açıklamasındaki şok eden ayrıntı, ABD’nin terörist faaliyetlere olan direkt etkisinin büyüklüğünün, Rusya’yı da kapsayacak şekilde küresel bir seviyeye ulaşmasıdır.

CBS News Zakharova ve Konashenkov tarafından yapılan açıklamaların önemini göz ardı ederek: Rus yetkililer tarafından yapılan açıklamaların, ABD ve Rusya tarafından desteklenen ateşkesin bozulması ve Rusya hava kuvvetleri tarafından desteklenen Suriye ordusunun Halep’te yaptığı katliam sonrasında, Moskova ve Washington arasındaki güvensizlik ve gerilimin ulaştığı seviyenin göstergesi olduğunu iddia etmektedir. CBS News’e göre  artan gerilim, ateşkesi yeniden canlandırmayı giderek bir olasılık olmaktan çıkarmaktadır.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus ve Suriye savaş uçaklarının Halep kentine yaptığı öldürücü hava saldırıları nedeniyle, Washington’un Moskova ile Suriye görüşmelerini sonlandırma aşamasına geldiğini açıklamıştır.

Başka bir ifadeyle Kerry, Suriye’nin, ABD ve Suudi Arabistan tarafından desteklenen teröristlere karşı savaşmasına tepki olarak, ateşkesi sonlandırma tehdidinde bulunmaktadır.

Konashenkov’un sözleri oldukça ileri görüşlü açıklamalar. Ruslar; CIA, Pakistan istihbaratı ve Suudiler tarafından yaratılan uluslararası terörist ittifakın, CIA’nin Afganistan’da el altından yürüttüğü gizli savaş sonrasında, Sovyetler Birliği zamanındaki Müslüman cumhuriyetlere nasıl sokulduğunu çok iyi bilmektedirler. Michel Chossudovsky’e göre ‘‘Amerikan karşıtı ideolojisine rağmen İslamcı köktendincilik, eski Sovyetler Birliği, Balkanlar ve Orta Doğu’da, büyük oranda Washington’un stratejik hedeflerine hizmet etmektedir.’’

Rusya Federasyonu’na ihanet eden Çeçen özerk bölgesinin isyancı liderleri olan Şamil Basayev ve Al Khattab, Afganistan ve Pakistan’da CIA tarafından desteklenen kamplarda eğitilmiş ve beyinleri yıkanmıştır.

CIA, Rusya Federasyonundaki laik kurumları yok etmek için İslam dinini kullanmıştır. Chossudovsky’e göre; Eski Sovyetler Birliği zamanında, büyük oranda laik olan Müslüman toplumlara İslami yasanın dayatılması, Amerika’nın bölgedeki stratejik çıkarlarına hizmet etmiştir. Geçmişte, İslami yasaları ret etmeye dayanan kuvvetli laik gelenek, Rusya Federasyonu’nun parçası olan Çeçenistan ve Dağıstan dâhil, Merkezi Asya ve Kafkaslarda her yere yayılmıştır.

Suudiler, Sovyetlerin Afganistan’daki yenilgisini takiben, 1980’li yılların sonlarında, radikal Vahabi inancını Çeçenistan,  Dağıstan ve Tacikistan’a sokmuşlardır. Dağıstan ve Çeçenistan’ın ayrılıkçı İslami Cemaatleri, Kafkaslarda bağımsız bir İslami devlet kurmuşlardır. CIA destekli Al-Khattab Rus ordusuna karşı baskınlar düzenlemiştir.

Yandaş medya, Rusya’nın Kirby’nin açıklamasına karşı tepkisini, uzlaşmaz tavrının ve Suriye’de Esat yönetimini iktidardan uzaklaştırarak, bir Vahabi eyaleti kurmayı hedefleyen cihat savaşçılarına yönelik saldırıları durdurmayı hedefleyen ateşkese katılmaya olan isteksizliğinin bir göstergesi olarak tanımlamaktadır. Ruslar, Suriye’de terörün durdurulmasıyla direkt olarak ilgilenmektedirler, Kirby’nin açıklamaları bunu doğrulayan ilave bir kanıt olmuştur.

Çevirenin Notları: Metin aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://awdnews.com/political/u-s-state-department
-threatens-to-send-islamic-terrorists-into-russiaoledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İsviçre Buzulunda Bulunan Bedenler 1942 Yılındaki Bir Gizemi Aydınlatabilir

İsviçre Buzulunda Bulunan Bedenler 1942 Yılındaki Bir Gizemi Aydınlatabilir Yazarlar: DAN BILEFSKY ve NICK CUMMING-BRUCE, Mytimes.com, 18 Temmuz 2017 Çeviren: Ercan Caner,...

ASKER GİBİ ÖLMEK

ASKER GİBİ ÖLMEK Bir savaşta ölmek onur, canlı kalmak ise bir ayrıcalıktır. Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Ekim 2017...

Kapat