Sun Savunma

Esat Trump’ın Müslüman Yasağını Destekliyor: Suriyeli Mülteciler Teröristtir

GÜNCEL POLİTİKA 18 Mart 2017 - 9:58 0 YORUM YAPILDI

Esat Trump’ın Müslüman Yasağını Destekliyor: Suriyeli Mülteciler Teröristtir

Esat Trump’ın Müslüman Yasağını Destekliyor:
Suriyeli Mülteciler Teröristtir

 

Şubat 2017 | Published in: Asia & AmericasMiddle EastNewsSyria

Çeviren: Ercan CANER | Ankara-Türkiye | Şubat 2017

Suriye Devlet Başkanı Bashar Al-Assad, bir röportajda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriyelilerin ABD’ye girişini yasaklayan kararının Suriye halkını değil, teröristleri hedef aldığı açıklamasını yapmıştır.

Trump geçtiğimiz ay, Suriye dâhil, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülke vatandaşlarının ABD’ye girmesini geçici olarak yasaklayan ve Suriyeli mültecilerin ülkesine girişlerini engelleyen bir karara imza atmış, bu karar ABD bölge mahkemesi tarafından askıya alınmıştır.

Europe 1 radyosu ve TF1 televizyon kanalında İngilizce olarak verdiği demeçte, Suriye Devlet Başkanı Bashar Al-Assad, ‘‘Bu kararın, Batıya sızan teröristlere karşı olduğunu, bu sızmanın Avrupa’da, özellikle Almanya’da gerçekleştiğini’’ açıklamıştır. Al-Assad, ‘‘Bu kararın teröristlere karşı alındığını, Suriye halkını hedeflemediğini düşündüğünü’’ sözlerine eklemiştir.

Babası Hafez Al-Assad’tan 2000 yılında iktidarı devralmasından itibaren Suriyeli diktatör, ülkesinde yarım milyondan fazla insanın öldüğü ve milyonlarca insana işkence yapıldığı ve cezaevlerine tıkıldığı ve büyük bir mülteci krizinin Orta Doğu ve Avrupa’yı sardığı gerçeğini görmezden gelmektedir.

Suriye ve Assad rejiminden kaçan insanların temel gerekçe olarak, ülkede sürmekte olan iç savaşın yanı sıra Assad tarafından sistematik bir şekilde uygulanmakta olan işkenceleri, Suriyeli kadınlara sürekli olarak tecavüz edilmesini, insanların cezaevlerine doldurulmasını ve sistematik yok etme kampanyalarını göstermektedirler.

Bu korkunç zulüm ve terörizmden kaçan mülteciler arasında kanıtlanmış bir bağlantı bulunmamaktadır. Trump’ın ülke içi ve dışında protesto gösterilerine ve ülkenin hava alanlarında karışıklığa neden olan verdiği emir, militanların ABD’ye girmesini önlemeye yöneliktir. Donald Trump yönetimi, yargıçlar tarafından askıya alınan kararı uygulamak için direnmeye devam etmektedir.

Assad rejimi, Batı ülkelerini genel olarak, tamamı Şam yönetimi ve müttefikleri Rusya ve İran tarafından terörist olarak görülen Suriye’deki muhalif grupları desteklemekle suçlamakta ve bu desteklerin bütün dünyada terörist saldırıları artacağı uyarısında bulunmaktadır.

Trump henüz Suriye hakkında açık ve net bir politika belirlememiş, fakat Suriye’deki muhalif grupları destekleyebileceğini ve Al-Assad’ın en güçlü uluslararası müttefiki olan Başkan Vladimir Putin’in Rusya’sı ile ABD arasındaki ilişkileri düzeltmek istediğini açıklamıştır.

Başkan Trump’ın göçmen politikasının haklılığı üzerine sorulan direkt soruyu Al-Assad cevaplamaktan kaçınmıştır. Assad, henüz Trump’ın Suriye politikasının ne olacağının görülmediğini de sözlerine eklemiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazının çevrilmesi, ifade edilen görüşlere çevirenin katıldığı anlamına gelmemektedir. Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://www.middleeastmonitor.com/20170216-assad-backs-
trump-muslim-ban-says-syrian-refugees-terrorists/oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Alman istihbaratı Türkiye askeri darbesinin arkasında Gülen’in olduğuna inanmıyor

Alman istihbaratı Türkiye askeri darbesinin arkasında Gülen’in olduğuna inanmıyor Çeviren: Ercan Caner, Sunsavunma.net, 20 Mart 2017 Alman Federal İstihbarat Ajansının...

Petrolün Laneti

Petrolün Laneti Bir zamanlar, ABD işgal ve kontrolündeki parçalanmış Irak’ta, bir umut ışığı olan Irak Kürdistanı, petrol uğruna yolsuzluk, rüşvet...

Kapat