Sun Savunma

Mavi Marmara Sonrasında İsrail-Türkiye İlişkileri Düzeliyor

GÜNCEL POLİTİKA 06 Aralık 2016 - 9:34 0 YORUM YAPILDI

Mavi Marmara Sonrasında İsrail-Türkiye İlişkileri Düzeliyor

Mavi Marmara Sonrasında İsrail-Türkiye İlişkileri Düzeliyor

Ercan Caner, Ankara,Türkiye, 06 Aralık 2016

İsrail yayın organı Haaretz tarafından, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın Avrupa Birliği’ne, Türkiye’ye karşı daha sert bir  tutum takınması ve Rusya Başkanı Vladimir Putin’den, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile nasıl başa çıkılacağı konusunda ders alması gerektiği yönünde ısrarlı tavsiyelerde bulunulduğu bildirilmiştir.

İsmi açıklanmayan Avrupalı diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde Lieberman’ın, Avrupalı dışişleri ve savunma bakanlarına, Vladimir Putin örneğini takip etmeleri ve Erdoğan’a baskı yapmalarını söylediği iddia edilmektedir.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, bir Rus jetinin Türkiye tarafından hava sahası ihlali nedeniyle, Kasım 2015 ayı içerisinde düşürülmesi sonrasında gerginleşmiştir.

Rusya olay sonrasında Türkiye’ye yaptırımlar uygulamış, Erdoğan’ın düşürülen jet uçağı için geçtiğimiz Haziran ayında Putin’den özür dilemesi  sonrasında, iki ülke arasındaki sorun çözülmüştür.

Haaretz’in Lieberman’dan alıntı yaptığı ‘‘Erdoğan’a baskı yapmak için birçok yöntemleriniz var,’’ ifadesi hakkında bakanın ofisi, herhangi bir yorumda bulunmaktan kaçınmıştır.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler, Avrupa’nın Türkiye’yi  tehdit eden terör organizasyonlarına karşı tarafsız ve kayıtsız tutumu kadar, 248 insanın yaşamına mal olan 15 Temmuz 2016 tarihli vahşi askeri darbe girişimi dahil bir dizi olaylar nedeniyle oldukça gerginleşmiş durumdadır.

Avrupa Birliği’nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz günlerde, Türkiye-AB arasındaki üyelik müzakerelerinin geçici olarak durdurulması yönünde bir karar almıştır.

Avrupa Birliği ve Türkiye, 18 Mart 2016 tarihinde, Avrupa’ya yönelik yasadışı geçişlerde, Ege’deki  düzensiz göçün kontrol altına alınması ve insan kaçakçılarına karşı daha sıkı önlemler alınmasının karşılığı olarak, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin durumlarının iyilişterilmesi için 3 milyar avro ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması  konularında anlaşmıştır.

Verileceği söylenen paranın sadece 1 milyar avrodan az bir kısmı Türkiye’ye verilmiş, fakat Türk vatandaşlarına henüz vize serbestisi sağlanmamıştır.

Türkiye, kriterlerin birçoğunu yerine getirmesine rağmen, Brüksel ve Ankara arasındaki terör karşıtı yasalar üzerindeki farklı görüş ve yaklaşımlar, vize serbestisi görüşmelerinin bir çıkmaza girmesine neden olmuştur.oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Türkiye’nin Realpolitiğe Kayması NATO’nun Parçalanmasına Neden Olabilir

Türkiye'nin Realpolitiğe Kayması NATO'nun Parçalanmasına Neden Olabilir Türkiye’nin aNATOmisi? Geçen ay Türkiye’deki  darbe girişiminin güvenlik üzerindeki etkileri nedeniyle ülkesi açısından...

Sophie Marceau Haşema Yasağına Karşı Tepkili: Herkes İstediği Gibi Giyinebilmeli

Sophie Marceau Angoulême Film Festivalinde. Fotoğraf: JEAN MICHEL NOSSANT/SIPA Sophie Marceau haşema yasağına karşı tepkili: ‘‘herkes istediği gibi giyinebilmeli’’ Çeviren:...

Kapat