Sun Savunma

Honeywell Helikopter Emniyet Sistemleri Durumsal Farkındalığı Artırıyor

HAVACILIK 03 Kasım 2016 - 6:00 0 YORUM YAPILDI

Honeywell Helikopter Emniyet Sistemleri Durumsal Farkındalığı Artırıyor

Honeywell Helikopter Emniyet Sistemleri Durumsal Farkındalığı Artırıyor

 Yazan: Ercan Caner , 03 Kasım 2016

İnsani yardım operasyonları ve muharebe sahasının geniş yelpazesinde icra edilen çok çeşitli görevlerde bütün askerler, vazifeyi  yerine getirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmak zorundadırlar. Fakat vazife yerine getirilirken emniyet de asla göz ardı edilmemeli ve uygun bir risk yönetimi daima uygulanmalıdır.

Günümüz muharebe sahasının karmaşıklığı ve gelişen teknolojiye bağlı olarak hava araçları üzerindeki sistemlerin çokluğu, pilotlara vazifelerini yerine getirirken ilave yükler bindirmektedir. Pilot yükünü azaltmak ve karmaşık muharebe sahasında durumsal farkındalığı artırmak maksadıyla, son teknoloji ürünü sistemlerin hava araçlarında kullanılması, uçuş emniyeti ile yolcu ve mürettebatın can güvenliği açısından çok önemli bir hale gelmiştir.

Honeywell tarafından geliştirilen Sky Connect® Tracker III ve Health and Usage Monitoring System (HUMS), Hava Aracı Sıhhatli Kullanım ve İzleme Sistemi; uçuş operasyonları ve bakım faaliyetlerini birleştirerek uçuş emniyetine katkı sağlamak maksadıyla geliştirilmiştir.


Sky Connect Tracker III sistemi pilotlara, ses, metin, veri kaydı ve harita kabiliyetleri sağlarken, HUMS ise görev açısından kritik olan sistemlerin bütün uçuş süresince performanslarını izlemekte ve ölçmektedir.

Health and Usage Monitoring System

Helikopterlere yerleştirilen HUMS, optimum performans için arıza tespit/teşhis bilgileri sağlamaktadır. Helikopter üzerine yerleştirilen HUMS sensörleri ve gömülü teshiş yazılımı, özellikle kritik sistem ve komponentleri sürekli olarak izleyerek, arızaların meydana gelmeden önce tespit edilmelerini sağlamaktadır.

HUMS’ın hava aracı işleticilerine sağlayacağı avantajlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Hava aracı faal yüzdesini artırır,
 • Bakım maliyetlerini azaltır,
 • Parça envanter yönetiminin optimizasyonunu sağlar,
 • Uçuş emniyetini artırır,
 • Gereksiz parça sökümlerini önler,
 • Helikopter sicil kayıtlarının doğru ve eksiksiz tutulmasını sağlar,
 • Arızalardan kaynaklanan görev iptallerini azaltır,
 • Motor ömrünü uzatır,
 • Yakıt sarfiyatını azaltır.

 Sky Connect® Tracker III

honeywell-sky-connect-tracker-iii

Honeywell Sky Connect® Tracker III

Sky Connect® Tracker III, helikopter işleticilerinin görev yönetim sisteminin kalbidir. En güvenilir ve dünyada en fazla kullanılan Sky Connect® Tracker III, her türlü helikoptere kolaylıkla yerleştirilebilen bir sistemdir. Sistemin sağladığı faydalar aşağıda sıralanmıştır:

 • Dünyanın her yerinde tam zamanlı olarak (park halinde, taksi esnasında ve uçuşta) takip ve izleme sağlar,
 • GPS pozisyon, rota, irtifa, sürat, yer hızı ve tahmini varış zamanı (ETA – Estimated Time of Arrival) bilgilerini sağlar,
 • Dünyanın her yerinde iki yönlü metin mesaj alışverişi sağlar,
 • Dünyanın her yerinde telefonla iletişim imkanı sağlar,
 • İki modlu olması nedeniyle aynı anda takip ve telefonla iletişim fonksiyonları mevcuttur,
 • Sayısal harita sistem içerisine entegre edilmiştir,
 • Helikopter üzerindeki yakıt miktarı, hava aracı sistemlerinin durumu ve limit aşımı ikaz ve alarmlarını kayıt eder.

Honeywell Sky Connect® Tracker III, Helikopter Hava Ambulans işletmeleri için gerekli olan FAA (Federal Aviation Administration) 135.607 Flight Data Monitoring gerekliliklerini de karşılamaktadır. HUMS ile entegre olarak çalışan Honeywell Sky Connect® Tracker III, özellikle kritik sistem ve komponentleri uçuşun her safhasında izleyerek statülerini kayıt etmekte ve bakım personeline büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Honeywell Sky Connect® Tracker III – HUMS entegrasyonunun sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesi de, uçuş esnasında meydana gelen limit aşımlarının, Iridium uydu ağı üzerinden yer işletme ve bakım merkezine anında iletilebilmesidir.

Bütün uçuculara emniyetli uçuşlar dilerim.oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Türkiye Yeniden AB Denetim Listesinde

Türkiye Yeniden AB Denetim Listesinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), zaten tıkanmış olan AB Giriş Sürecine son darbeyi vurarak yeniden...

Balfour Deklarasyonu

Balfour Deklarasyonu Yüz yıl önce İngiltere, Filistin ana vatanını sonsuza dek değiştiren tartışmalı bir deklarasyon yayımladı. Yazar: Vincent Lofaso, WORLD...

Kapat