Sun Savunma

ÖLÜMCÜL HELİKOPTER KAZALARININ BAŞLICA NEDENLERİ

HAVACILIK 10 Mart 2017 - 15:24 0 YORUM YAPILDI

ÖLÜMCÜL HELİKOPTER KAZALARININ BAŞLICA NEDENLERİ

ÖLÜMCÜL HELİKOPTER KAZALARININ BAŞLICA NEDENLERİ

Yazar: James T. McKenna | 6 Ocak 2017

Çeviren: Ercan Caner

2009-2013 yılları arasındaki helikopter kazalarının çoğunluğu ambulans helikopterlerinde meydana gelmiştir. Foto: Medstar EMS

Uçuş emniyet uzman ve analizcileri, helikopter kazalarına neden olan en ölümcül problemleri ortadan kaldırmak için atılması gereken adımları belirlemek maksadıyla, 9 Ocak 2017 günü Washington’da bir araya geliyorlar.

Helikopter kaza kırımlarına en fazla neden olan üç faktör;

  • Kontrol kaybı,
  • Beklenmeyen durumlarda alet uçuş şartlarına (IMC) giriş ve
  • Alçak irtifa uçuşlarıdır.

Uzmanlar ve analizciler, ABD Helikopter Emniyet Timine mensup ve hedefleri 2020 yılına kadar ölümcül helikopter kaza kırımlarını % 20 oranında azaltmak. Geçtiğimiz yıl içerisinde ABD’li uzmanlar, 2009 ile 2013 yılları arasında meydana gelen ölümcül helikopter kazalarının kapsamlı analiz çalışmasını tamamladılar. ABD’li uzmanların tespitlerine göre meydana gelen helikopter kaza kırımlarının yarısındaki nedenler, yukarıda belirtilen kontrol kaybı, beklenmeyen durumlarda alet uçuş şartlarına giriş ve alçak irtifa uçuşlarıdır. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre bu faktörler 100 kişiden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu rakam, helikopter kaza kırımlarına neden olan sonraki sekiz adet faktörün neden olduğu toplam ölü sayısından daha fazladır.

Bu nedenle, uçuş emniyet uzmanlarından oluşan ABD’li tim, gayretlerini bu üç neden üzerinde yoğunlaştırmaya karar vermiştir. Tim üyeleri 9 Ocak 2017 günü, Alexandra, Virginia’da bulunan Helikopter Birliğinin uluslararası karargâhında bir araya gelerek, bahsedilen üç kaza kırım faktörünün nedenlerini incelemeye ve bu nedenlerden kaynaklanan kaza kırımları önlemek maksadıyla bugüne kadar dikkatlerden kaçan hususların varlığını incelemeye başlayacaklar. Uzmanlar çalışmalarına, kontrol kaybı kazalarının incelenmesi ile başlayacaklardır. Tim, çalışmalarını, 2017 yılı Nisan ayına kadar tamamlamayı ve yukarıda belirtilen nedenlerden kaynaklanan kaza kırımları azaltmak için tavsiyelerde bulunmaya başlamayı planlamaktadır.


ABD’li timin toplantısı, 2016 yılına kadar helikopter kazalarını % 80 oranında azaltma hedefine ulaşamayan ve çalışmalarıyla helikopter uçuş emniyetini geliştirmek isteyen Uluslararası Helikopter Emniyet Timi yürütme kurulunun toplantısı ile aynı zamana denk gelmiştir. ABD timi, uluslararası timin bölgesel bir ortağıdır.

İncelenen 104 adet ölümlü kaza kırımda, kişisel veya özel uçuşlar, helikopter ambulans uçuşları, ticari veya havacılık uygulamaları başta gelmektedir. ABD timi bu endüstri sektörlerindeki temas noktalarını belirleme ve anahtar pozisyondaki kişiler ile seminerler ve endüstri toplantılarında bir araya gelmeyi de hedeflemektedir.oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Rusya Dostlarını Kendisine Yakın Tutuyor, Türkiye’yi ise Çok Daha Yakın

'Darbenin başarısız olacağını saat 03.02'de bilen - Gölge CIA Stratfor'dan yeni inciler' Rusya Dostlarını Kendisine Yakın Tutuyor, Türkiye’yi ise Çok...

Mısır Havayolları 804 Sefer Sayılı Uçak

Mısır Havayolları 804 Sefer Sayılı Uçak Mısır Ulusal Hava Seyrüsefer Hizmetleri Şirketi Başkanı Ehab Mohieldin Mısır Havayollarına ait 804 sefer...

Kapat