Sun Savunma

Pilotsuz Uçaklar Havayolu Şirketlerine 35 Milyar Dolar Kazandırabilir

HAVACILIK 04 Ekim 2017 - 0:59 0 YORUM YAPILDI

Pilotsuz Uçaklar Havayolu Şirketlerine 35 Milyar Dolar Kazandırabilir

Pilotsuz Uçaklar Havayolu Şirketlerine 35 Milyar Dolar Kazandırabilir

Aerotime, 8 Ağustos 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 9 Ağustos 2017

UBS tarafından yayımlanan bir raporda, ticari uçuşlarda pilotsuz uçaklara geçişin sadece ekonomik yarar sağlamayacağı, bunun yanı sıra güvenliği de artıracağı ileri sürülmektedir. Şirket analizcileri, uzaktan komuta edilen yolcu ve kargo uçaklarının 2025 yılına kadar kullanılmaya başlanacağına inanmaktadırlar.

UBS’ye göre havayolu şirketlerinin kazanacakları avantajlar aşağıdadır:

  • Pilot maliyetlerinde azalma – 26 milyar dolar.
  • İş jeti endüstrisi pilot maliyetlerinde azalma – 3 milyar dolar.
  • Sivil helikopter pilot maliyetlerinde azalma – 2,1 milyar dolar.
  • Uçuş optimizasyon kazancı – 1 milyar dolar.
  • Daha düşük sigorta masrafı ve pilot eğitim giderleri – 3 milyar dolar.

Kısa vadede pilotsuz uçak kullanımından kazançlı çıkacak olanların, Honeywell, Thales ve Rockwell Collins gibi hava aracı aviyonik ve haberleşme sistem üreticisi firmaların olacağı değerlendirilmektedir. Orijinal donanım üreticisi (OEM – Original Equipment Manufacturer) firmalar, potansiyel olarak gelecek hava aracı programlarının çekiciliğini artırabilirler.

Boeing firması şimdiden pilotsuz uçak teknolojisi üzerinde çalışmaktadır. Firma, bünyesinde mevcut tedarikçiler ile rekabet edebilecek bir aviyonik grubu oluşturmuştur. Bununla birlikte Boeing firması, pilotsuz uçakların gerçekleşmesi hususunda daha tutucu bir görüşe sahiptir.


Boeing firması üretim geliştirme bölümünden Mike Sinnett, Paris Hava Fuarı esnasında yaptığı açıklamada; pilotsuz uçakların 2040 yılına kadar uçmasının mümkün olmayacağını fakat bu kabiliyete ne zaman ulaşılacağının da bilinmediğini vurgulamıştır.

UBS tarafından müşteriler arasında yapılan bir araştırma, pilotsuz uçaklara olan direnci de açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır. 8.000 kişiyi kapsayan ankete göre insanların sadece %17’si pilotsuz uçaklar ile uçabileceklerini ifade etmektedir. Ankete katılanların %54’ü ise pilotsuz uçaklara kesinlikle binmeyeceklerini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte,  ankete katılan 18-34 yaş grubunun %30’u pilotsuz uçaklar ile uçmak için gönüllü olabileceklerini ifade etmişlerdir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve Aerotime personelinin görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.aerotime.aero/en/news/19562-ubs-pilotless-planes-might-save-airlines-35b

 oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BEKLENMEYEN ALET UÇUŞ ŞARTLARINA GİRİŞ

BEKLENMEYEN ALET UÇUŞ ŞARTLARINA GİRİ...

Mi-17 Helikopterleri ve Orman Yangınları ile Mücadele

Mi-17 Helikopterleri ve Orman Yangınl...

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
‘‘Kimsesizlerin Kimi ve Sessiz Yığınların Sesi’’ Donald Trump’ın zaferi: Amerikalı Müslümanlar şok ve korku içinde

‘‘Kimsesizlerin Kimi ve Sessiz Yığınların Sesi’’ Donald Trump'ın zaferi: Amerikalı Müslümanlar şok ve korku içinde   Geçtiğimiz Aralık ayında Trump, bütün Müslümanların...

Darbe Sonrası Tasfiyeler ve Erdoğan’ın Yeni Özel Ordusu

Darbe Sonrası Tasfiyeler ve Erdoğan’ın Yeni Özel Ordusu Türkiye cumhurbaşkanı, Türk ordusunu acımasızca temizledi ve bazı garip yakın arkadaşları ile...

Kapat