Sun Savunma

Yeni Cessna Uçağı da Muharebe Sahasında Yerini Alacak mı?

HAVACILIK 01 Aralık 2017 - 10:25 0 YORUM YAPILDI

Yeni Cessna Uçağı da Muharebe Sahasında Yerini Alacak mı?

Yeni Cessna Uçağı da Muharebe Sahasında Yerini Alacak mı?

Yazar: Marcus Weisgerber, Defense One, 29 Kasım 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 1 Aralık 2017

Yeni Tasarlanan Cessna SkyCourier 408 Modeli Uçak

Efsanevi tek motorlu yolcu uçağı ile tanınan Cessna, FedEx Express firmasından 100 adet SkyCourier 408 siparişi aldığını açıklamıştır. SkyCourier 408 adı verilen yeni uçağın üzerinde iki adet turboprop motor bulunacak ve tek motorlu Cessna Grand Caravan AC-208 modeline nazaran daha büyük olacaktır.

Caravan AC-208 modeli uçak, FedEx Express firmasının yanı sıra, çoğunlukla Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika ülke orduları tarafından askeri maksatlı olarak kullanılmaktadır.


Şimdi akla gelen soru; yeni SkyCourier 408 modeli uçağın da muharebe sahasında kendisine bir yer edinip edinemeyeceğidir. Geçmişte yaşanan deneyimler bir gösterge olarak kabul edildiğinde, bu sorunun yanıtı kocaman bir evettir.

Virginia merkezli Teal Group danışmanlık firmasının başkan yardımcısı olan Richard Aboulafia, Birleşik Devletler Özel Operasyonlar Komutanlığı tarafından halen kullanılmakta olan pervaneli uçaklara atıfta bulunarak, Birleşik Devletler Özel Operasyonlar Komutanlığı (SOCOM – Special Operations Command)’nın her şeyden birkaç tane adet aldığını ifade etmektedir.

SOCOM, personelini dünyanın her yerindeki havaalanlarına gizlice indirmek maksadıyla; çeşitli tipte turboprop uçaklar ile sivil pazar için imal edilmiş diğer uçakları kullanmaktadır. Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığı envanterinde de PZL C-145A, Dornier C-146A Wolfhound ve Pilatus U-28A uçaklarını kapsayan farklı tip ve modelde küçük turboprop uçaklar bulunmaktadır. Her üç uçak da ticari maksatlı imal edilmiş ve askeri maksatlı kullanım için modifiye edilmişlerdir.

Soldan sağa; muharebe sahasında kullanılmak üzere modifiye edilmiş PZL C-145A, Dornier C-146A Wolfhound ve Pilatus U-28A modeli uçaklar.

 2020 yılında FedEx Express firması hizmetine girmesi planlanan SkyCourier 408 modeli yeni uçaklar, halen kullanılmakta olan Cessna Grand Caravan AC-208 modeline nazaran yaklaşık olarak iki katı oranında yük ve daha fazla personel taşıyabilecektir. Afgan Hava Kuvvetleri gibi bazı ordular bu uçakları sadece ulaştırma maksatlı olarak kullanmaktadır. Bazı ordular ise modifiye edilmiş uçakları istihbarat ve hatta taarruz maksatlı olarak kullanmaktadır. Irak Hava Kuvvetleri Hellfire füzelerini atabildiği modifiye edilmiş Cessna Grand Caravan AC-208 modeli uçakları etkin bir şekilde yıllardır kullanmaktadır.

Kanat yükü olarak Hellfire füzeleri takılı Cessna Grand Caravan AC-208 modeli uçak.

Cessna Grand Caravan AC-208 modeli uçak gizli ve örtülü sızma operasyonları, keşif ve gözlem görevlerinde kullanılabilecek kadar küçük bir uçaktır. Yeni SkyCourier 408 modeli uçakların muharebe sahasındaki görev yelpazesinin ne olacağı ve neler yapabilecekleri de merakla beklenmektedir.

Caravan AC-208 modeli uçakların muharebe sahasında kullanımı ile ilgili olarak ‘‘AC-208 Cessna Caravan Modeli Tek Motorlu Taarruz Uçağı Muharebe Görevlerindebaşlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
error: İntihal saygısızlıktır ;)
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Giuliani ve Türkiye Lideri Arasındaki Gizli Toplantı

Giuliani ve Türkiye Lideri Arasındaki Gizli Toplantı "Reza Zarrab benim babamın oğlu değil, ama benim bir vatandaşımdır. Dolayısıyla devletlerin, yöneticilerin...

Havada Dolanan Katil Mühimmatlar

Havada Dolanan Katil Mühimmatlar Yazar: David Hambling, 12 Ekim 2016 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Nisan 2017 Havada...

Kapat