Lübbey Köyü terk edilmişlikten kurtuluyor

Terk edilmiş olmanın ağır darbelerini ve sonucunu yaşayan Lübbey Köyü’ne düzenlediği ziyaret esnasında çektiği fotoğraflar ile köyün durumunu, konumunu, mimarisini açık ve net bir şekilde ortaya koyan yazarımız Olay Salcan, Lübbey Köyü’nün geçmiş geleneksel yaşam tarzımızı, kültürümüzü, insanlarımızı ve geleneksel mimarimizi görebileceğimiz, tarihimize ışık tutabilecek ciddi bir örnek olduğuna işaret etti.

Tarihin derin izlerini taşıyan bu köyün yok olmasının son aşamasını görmenin üzüntü verici olduğunu dile getiren yazarımız, düzenlediği ziyaret sonrası yetkililerin dikkatini çektiğini ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın isteği üzerine Lübbey Köyü’ne ziyarete gittiğini dile getirdi.

Basına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; yapacağımız çalışma inşallah bölgeye örnek teşkil edecek. Diğer köylere de öncü olacak. Belki göçün önüne geçmiş olacağız. Tersine göç bile olabilir. ”Yatırım yapıldıktan sonra oradan ayrılan insanlar geri döner” diye konuştu. Köydeki evlerin aslına uygun restore edileceğini belirten Bakan Ersoy, önce evlerin rölövelerinin çıkarılacağını, ardından da projelerinin hazırlanacağını kaydetti. Ersoy, “Anıtlar Kurulunun öngördüğü şekilde aslına uygun olarak yapılacak 44 yapı var. 4 de sosyal yapı var. O bir başlangıç zaten. Zahmetli ve maliyetli bir iş. Onu bakanlık olarak biz üstleneceğiz. İzmir Valiliği’nden de katkı alarak destek projesi hazırlayacağız” diye konuştu.

Geleneksel yaşam tarzımızı, kültürümüzü ve geleneksel mimarimizi yansıtan Lübbey Köyü’nün ülke gündeminde konuşulmasını ve devlet yetkililerin dikkatini çekmesini sağlayan yazarımız Olay Salcan’a ve Lübbey Köyü’nün restore edilmesi için gerekli girişimlerde bulanan Kültür ve Turizm Bakanı’mıza Sun Savunma ailesi olarak teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın