Masum Şehitler Günü

Masum Şehitler Günü

“Unutmayı ihanet ve felaket olarak kabul eden bir sosyal bilimin adı ve karşılığı olan tarih, özellikle de son iki yüz yıllık dünya tarihi Türklere karşı yapılan soykırım, katliam, işkence ve sürgünler ile doludur. Biz Türkler ağıt yakmayı tercih etmediğimiz ya da başka milletler gibi bizim yerimize ağıt yakacak dostlar edinemediğimiz için, bize karşı yapılan soykırımları, sürgünleri, katliamları tarih hafızamıza kazımamış, yeterince dile getirmemiş ve çabuk unutmuşuz.”
Yrd. Doç. Dr. Salim DURUKOĞLU

 

Derleyen: Levent Kağan, 30 Eylül 2019

 


Unutulan/unutturulan tarih: 30 Eylül 1918

I. Dünya Savaşı’nı kaybetmek üzere olan Osmanlı İmparatorluğu ve Alman Mareşal Liman von Sanders komutasındaki Os­manlı Ordusu Şam’ı boşaltıp Halep’e çekilme kararı aldı.

Aralarında Türk subay ve memur aileleri ile askeri ortaokul öğrencilerinin de olduğu binlerce kadın-çocuk-öğrenci Şam’ı trenle terk etmeye başlamıştı.

Şam’ı kuşatan İngiliz Çöl Atlı Kolordusu ile aralarında Ermenilerinde bulunduğu Fransız karma alayından oluşan düşman kuvvetlerinin desteğini arkasına alan ayrılıkçı araplar , Şam-Rayak demiryolunun geçtiği “Rabova (Barada) Boğazı”nın iki yakasını boydan boya tuttu.

Tren, Şam-Rayak demir­yolunun geçtiği Rabova boğazında ayrılıkçı araplar tarafından saldırıya uğradı.

DüşmanRabova Boğazı’nın yamaçlarına makineli tüfeklerini yerleştirmişti. Kadın ve çocuklar ile askeri öğrencilerin bulunduğu tren katarı, boğazdan geçerken yamaçlara mevzilenen makineli tüfeklerle çapraz ateş açıldı. Bu saldırıda, tren personeli ile masum kadın ve çocuklar şehit edildi. Anneler, çocukların önünde, çocuklar da annelerin önünde şehit edilmişti.

Ayrılıkçı A
rap saldırganların ve bunlara destek veren Ermeni takviyeli Fransız askerleri ile İngiliz askerlerinin gözü öylesine kin doluydu ki, bir tek sağ çocuk bile bırakmadılar…

30 Eylül 1918 tarihinde ayrılıkçı Araplar tarafından gerçekleştirilen bu katliam tarihe “Masum Şehitler Günü” olarak kaydedildi ancak Türklüğe, Türk Milletine, Türk bilincine, Türk töresine düşman olanlar tarafından sistematik bir şekilde unutturulmaya çalışıldı ve başarılı da oldular.

Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Geçmişini unutma, geleceğine aktar. 

”Yaşadığınız dünyada eğer kimliğiniz Türk ise Türklüğünüzü bileceksiniz.” Prof. Dr. İlber Ortaylı


Notlar: Yapılan bir araştırmaya göre, 20. yüzyılda tüm dünyada 170 milyon
insan katledilmiş veya yok olmaya terk edilmiştir. Yok edilen bu insan nüfusunun sadece 110 milyonu yani üçte ikisi Komünist rejimin kurbanları olarak tespit edilmiştir. Bu yok edilen 110 milyon insanın üçte ikisi yani 60 milyondan fazlası da Türk soyludur.


 

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin imtiyaz sahibidir ve aynı zamanda sitenin editörlüğünü yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın