Putin’den İlginç Açıklama: Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Tamamı Yakında Suriye’den Çekilecek

Putin’den İlginç Açıklama: Yabancı Silahlı Kuvvetlerin
Tamamı Yakında Suriye’den Çekilecek

 

Rusya devlet başkanı, Suriye ordusunun zaferleri ve başarıları dikkate
alındığında yabancı silahlı kuvvetlerin çok yakında Suriye’yi terk etmeye başlayacaklarını ifade etti.

 

Haaretz, 17 Mayıs 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Mayıs 2018

 

Vladimir Putin, Bashar al-Assad ile Karadeniz kıyısında bulunan Soçi’de gerçekleşen toplantı öncesinde el sıkışırlarken. 17 Mayıs 2018. Foto: Mikhail Klimentyev/AP

 

Rus haber ajansı TASS’ın Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a dayandırdığı haberine göre; Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü Rusya’nın Soçi kentinde Suriye Devlet Başkanı Bashar al-Assad ile bir araya geldi.

Kremlin’den yapılan resmi açıklamaya göre; Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Assad’a, Suriye ordusunun son zamanlardaki zaferleri ve başarıları nedeniyle yabancı silahlı kuvvetlerin Suriye’den çekileceklerini anlattı.

Putin’in açıklamasında; ‘‘Suriye ordusunun teröre karşı savaştaki zaferleri ve başarıları dikkate alındığında, daha aktif bir dönemin başında olunduğu ve daha aktif bir siyasi sürecin başladığı gerçeklerinin ışığı altında, yabancı silahlı kuvvetler Suriye topraklarını terk etmeye başlayacaktır’’ sözlerini kullandığı ifade edildi.

İsrail’in Suriye’deki İran üslerine ve Golan Tepelerine yapılan saldırıları gösteren harita: Kırmızı noktalar Golan Tepelerine yapılan saldırıları, koyu mavi noktalar teyit edilen, açık maviler ise teyit edilmeyen İsrail saldırı yerlerini göstermektedir. Foto: Forum

 

Halen Suriye’de bulunan yabancı askeri unsurlar arasında; Rusya, İran, Türkiye ve Amerikan birliklerinin yanı sıra, Lübnanlı Hizbullah ve Assad yanlısı diğer milis kuvvetleri bulunmaktadır. Putin’in konuşmasında yabancı silahlı kuvvetler olarak kimi kastettiği belli değildir.

İki lider Suriye’deki çatışmaya siyasi çözüm bulunması için gerekli şartların oluşturulması gerektiğinin de altını çizmiştir.

Rusya, Assad’ın önemli müttefiklerinden bir tanesidir. Moskova’nın askeri desteği, Suriye devlet başkanının son aylarda isyancılara karşı büyük başarılar kazanmasını ve geniş bölgeleri ele geçirmesini sağlamıştır.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, bu ayın başlarında Moskova’da Putin ile bir araya gelmiş ve ülkeye dönüşünde Rusya devlet başkanına İsrail’in, Suriye’den gelen İran saldırılarına karşı kendini savunma hakkı ve zorunluluğu konularını vurguladığını açıklamıştır.

Rusya geçtiğimiz ay, İsrail’in itirazlarına rağmen Assad’a gelişmiş silah sağlayacağı imasında bulunmuş, Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da Suriye’ye Batı tarafından yapılan saldırıların, Suriye’yi silahlandırmanın önündeki bütün ahlaki engelleri ortadan kaldırdığını açıklamıştır.

Bununla birlikte Putin’in yabancı ülkelerle askeri işbirliği ile ilgilenen yardımcılarından bir tanesi, Netanyahu’nun Moskova ziyaretinden sadece iki gün sonra yaptığı açıklamada, Putin’in İsrail liderinin Suriye’deki İran varlığıyla ilgili endişelerini haklı gördüğünü açıklamıştır. Aynı yardımcı, Rusya’nın Suriye’ye s-300 hava savunma sistemleri vermesinin gündemde olmadığını Suriye ordusunun ihtiyacı olan her şeye sahip olduğunu da açıklamıştır.

Solda Rusya yapımı S-300 hava ve füze savunma sistemi, sağda ise İsrail yapımı Demir Kubbe’ye
ait bir hava savunma bataryası Golan Tepelerine mevzilenmiş durumda.

 

Geçen ay İran kuvvetleri, Golan Tepelerinde İsrail Savunma Kuvvetleri mevziilerine 20 adet roket atmıştır. Tepki olarak İsrail de Suriye’ye son yıllardaki en büyük hava saldırısını gerçekleştirmiş ve Suriye’deki düzinelerce İran askeri ve lojistik hedeflerine taarruz etmiştir.

İsrail ordusu ise İsrail’in Suriye’deki İran üsleri ve mevzilerine yaptığı saldırılara misilleme olarak, İran’ın Golan Tepelerine yapılan saldırılar nedeniyle İran Devrim Muhafızlarına ait Al Quds kuvveti ve komutanı Tümgeneral Qassem Solemani’yi suçlamıştır.

Lübnan Hizbullah’ının güçlü lideri Sayyed Hassan Nasrallah da Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye’den Golan Tepelerine yapılan füze saldırılarının Suriye savaşında yeni bir dönem başlattığını ifade etmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Afrin’deki hükümet konağına Türk Bayrağının dikildiği 18 Mart 2018 gününe kadar 46 Mehmetçik şehit olmuş, 225’i de yaralanmıştır.

Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı tarafından 6 Nisan 2018 günü yapılan açıklamada şehit sayısının 52’ye ulaştığı ifade edilmiştir.

 

Putin meets Assad, says ‘foreign armed forces will start leaving Syria’

Russian President Vladimir Putin met with Syrian President Bashar Assad in the southern Russian city of Sochi on Thursday, Russian news agency TASS reported, citing Kremlin spokesman Dmitry Peskov. According to an official Kremlin statement, Putin told Assad that in light of the Syrian army’s recent “victories and success,” foreign armed forces will be withdrawn from Syria.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

Bir Cevap Yazın