Rusya İsrail Jetlerini Kovaladı

Rusya İsrail Jetlerini Kovaladı

Üç ülke tarafından da doğrulanmayan olayda Rus savaş uçakları
Lübnan hava sahasına giren İsrail jetlerini kovaladılar.

Yazar: Batya Jerenberg, World Israel News, 28 Mayıs 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Mayıs 2018

Rus yapımı Sukhoi Su-34 savaş uçağı  Foto: Wikipedia

 

Lübnan ve Rus haber kaynaklarına göre; Pazar gecesi Suriye’den kalkan Rus savaş uçakları, İsrail F-16 savaş uçaklarını Lübnan hava sahasından çıkmaya zorlamıştır.

Bir Lübnan gazetesi, Sukhoi Su-34 savaş uçaklarının, özellikle İsrail savaş uçaklarını önlemek maksadıyla Suriye kıyısından kalktıklarını yazarken, bazı haberlere göre de Ruslar, kıyı açıklarında Akdeniz üzerinde askeri  bir tatbikat icra ederlerken, olumsuz hava şartları nedeniyle Lübnan hava sahasına girmek zorunda kalmışlardır.

Suriye iç savaşına direkt olarak dahil olduğu 2015 yılı Eylül ayından beri Rusya neredeyse daima ülkeye yapılan yüzlerce İsrail hava saldırısına karşı hiçbir tepki göstermemiştir. İsrail tarafından düzenlenen hava saldırıları, Lübnan Hizbullah’ına silah taşıyan konvoylara saldırı gibi terörizme karşı mücadele ile serseri mermilerin geldiği Suriye ileri karakolları ve son zamanlarda da Suriye’deki İran askeri hedeflerinin bombalanmasıdır.

İsrail hava saldırılarına gösterilen sessiz hoşgörü açık bir şekilde; İsrail’in kırmızı çizgileri ile Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığına zarar vermemek koşuluyla İsrail’in istediği operasyonları yapabilmesine yönelik Başbakan Benjamin Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında varılan sessiz karşılıklı anlamaların bir sonucudur. İki ülke arasında uygulanmakta olan bir çatışmayı önleme mekanizması da tesis edilmiş durumdadır.

Haberin, Rusların direkt çıkarları olmadığı ve düzenli olarak uçmadıkları Lübnan hakkında olması, söylenenlerin doğruluğu hakkında şüphelerin oluşmasına neden olmuştur.

Geçmişte de Lübnan hava sahasını kullanan İsrail, defalarca Suriye hedeflerini vurmuştur. Netanyahu, Pazar günü yapılan bakanlar kurulu toplantısında, İsrail Savunma Kuvvetlerinin ölümcül silahların Suriye’den Lübnan’a transfer edilmesi veya Lübnan’da imal edilmesine yönelik operasyonlar icra ettiğini vurgulamıştır.

Bununla birlikte Rusya ve İsrail bugüne kadar Rus jetlerinin İsrail savaş uçaklarını Lübnan hava sahasından çıkmaya zorladığı yönündeki haberleri doğrulamamıştır. Medyanın konuyla ilgili sorularına İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü; ‘‘Yabancı raporlarla ilgilenmiyoruz’’ yanıtını vermiştir.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Report: Russian jets force Israeli F-16s away from Lebanon

Russian Sukhoi Su-34 fighter jet (Wikipedia) Report: Russian jets force Israeli F-16s away from Lebanon Russian jets reportedly forced Israeli aircraft out of Lebanon, but none of the three countries has confirmed the incident. By Batya Jerenberg, World Israel News Russian fighter jets from Syria forced Israeli F-16s away from the Lebanese capital Sunday night, according to a report citing Lebanese and Russian media outlets.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

Bir Cevap Yazın