Sun Savunma

Havada Dolanan Katil Mühimmatlar

SAVUNMA 12 Nisan 2017 - 9:06 0 YORUM YAPILDI

Havada Dolanan Katil Mühimmatlar

Havada Dolanan Katil Mühimmatlar

Yazar: David Hambling, 12 Ekim 2016

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Nisan 2017

Havada dolanan küçük mühimmatlar öldürücü bir savaş silahıdır. Askerler, düşmana görünmeden, örtü ve gizleme sağlayan sütre gerisinden bu mühimmatları fırlatabilir, düşmanın yerini tespit edebilir ve düşman fark etmeden birkaç mil ötedeki bir hedefe angaje olup onu sessizce etkisiz hale getirebilir. Küçük bir el bombası büyüklüğündeki harp başlığı, hafif araçları, açıktaki düşman personelini ve en önemlisi mürettebatla kullanılan tanksavar roket ve füze personelini etkisiz hale getirebilir. Katil mühimmatlar, dik dalışlar dahil, düşmana her yönden taarruz edebildiğinden düşman unsurların korunma tedbirlerini kolaylıkla bertaraf edebilirler.

Dünyadaki bütün ordular bu imkân ve kabiliyete sahip olmak istemektedirler. Ve Çin CL-901, Polonya Warmate ve Türk XQ-06 Fi dolanan mühimmatları göz önüne alındığında, bazı ordular şimdiden bu öldürücü silaha sahiptirler. IŞİD terör örgütü gibi gruplar dahi kendi imkanları ile bu katil dolanan mühimmatları geliştirmekte ve kullanmaktadırlar. IŞİD terör örgütü militanları tarafından 11 Ekim 2016 tarihinde el yapımı bir katil dolanan mühimmat kullanılarak yapılan bir saldırıda, iki Kürt savaşçı hayatını kaybetmiş, iki Fransız özel kuvvetler mensubu asker ise yaralanmıştır. Bütün bu nedenlerle dünya orduları bu silah sistemlerine sahip olmak istemektedirler.


ABD ordusunun ihtiyacını karşılamak maksadıyla firmalar büyük bir yarış içerisindedir ve bu alanda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. ABD ordusu tarafından yürütülen taşınabilir bir katil dolanan mühimmat programı henüz başlatılmadığından, AeroVironment firması tarafından geliştirilen SwitchBlade dolanan mühimmatı kullanılmaktadır. Teknik olarak, drone yerine, dolanan mühimmat olarak adlandırılan ve tüplerden fırlatılarak kullanılan bu silah sistemleri Afganistan ve Suriye’de etkinlikleri ve hassas vuruş kabiliyetleri nedeniyle çok iyi performans sergilemişlerdir. Hedefe bir kez kilitlendiğinde SwitchBlade, düşmanın bütün kaçınma manevralarını boşa çıkarmakta ve saatte 90 mil üzerinde bir hızla, neredeyse sessiz bir şekilde hedef üzerine dalmaktadır.

IŞİD terör örgütü tarafından kullanılan bir katil drone

AeroVironment firması, ürettiği ilk andan itibaren SwitchBlade dolanan mühimmatını geliştirme çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmüştür. Son çıkan Blok 10C versiyonu, üzerinde bulunan geliştirilmiş sayısal data linki sayesinde, sistemin düşman tarafından karıştırılması daha da zorlaştırılmıştır. Drone karıştırma cihazlarının çoğaldığı göz önüne alındığında bu özellik, SwitchBlade’in hedefine ulaşmasını garanti altına alacaktır. AeroVironment firması yaptığı açıklamada, 20 adet SwitchBlade dolanan mühimmatını aynı anda atabilen bir fırlatıcı imal ettiğini açıklamıştır. Bu rakam, muharebe sahasında acil yakın hava desteği ve gücüne ihtiyaç duyan, özellikle kara unsurları açısından oldukça iyi bir rakamdır.

ABD Ordusu Füze ve Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Komutanlığı, havada dolanan katil mühimmatlarını geliştirmek maksadıyla, harp başlığı ve görüntü stabilizasyonu dahil altı farklı alanda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu komutanlık tarafından, SwitchBlade batarya ömrü geliştirilerek, havada kalış süresi 30 dakikaya çıkarılmıştır. Öldürücülüğü artırmak maksadıyla yapılan harp başlığı geliştirme çalışmaları, büyüklük ve şarapnel sayısını optimize etmek üzere bilgisayar modellemesi kullanılarak yapılmaktadır.

Sivil alanda kullanılan dronların her jenerasyonda gelişmesi gibi askeri dronlar da aynı hızla gelişecekler, ilave olarak dronsavar karşı tedbirleri de geliştirme çalışmalarına paralel olarak yürütülecektir.

Çevirenin Notları: Yazının orijinaline aşağıdaki linke tıklayarak erişebilirsiniz. Yazarın bahsettiği Türk XQ-06 Fi dolanan mühimmatı Türkiye’de, Kartal Savunma Teknolojileri firması tarafından halen geliştirilme aşamasındadır. XQ-06 Fi dolanan mühimmatıyla ilgili bilgileri sınırlı olsa da firmanın web sitesinde bulabilirsiniz. Kartal Savunma Teknolojileri firmasına ve projenin başlamasını sağlayan ve sonsuz desteğini sunan gerçek vatansever ’ye Türk Savunma Sanayi adına, Sun Savunma Net olarak şükranlarımızı sunuyorum.

Uçuş testleri ve alt sistem entegrasyon faaliyetleri devam eden ve 2017 yılı içerisinde tamamlanması öngörülen XQ-06 Fi Dolanan Mühimmatını en kısa zamanda Türk semalarında görmek dileğiyle…

http://www.popularmechanics.com/military/research/
a23346/us-upgrading-tiniest-killer-drones/oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Mısır’ın ilk seçilmiş başkanı Morsi’nin ölüm cezasıyla sonlanan öyküsü

Mısır’ın ilk seçilmiş başkanı Morsi’nin ölüm cezasıyla[1] sonlanan öyküsü Yazar: Patrick Kingsley, 1 Haziran 2015 Çeviren: Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 7...

DOMUZLARIN AKŞAM YEMEĞİ

DOMUZLARIN AKŞAM YEMEĞİ IŞİD Terör Örgütüne Karşı Yürütülen Savaşa Katılan Vahşi Domuzlar Üç Militanı Öldürdü Yazar ELLIOT FRIEDLAND , 26 nisan 2017 ...

Kapat