Sun Savunma

Hidrojen ve Atom Bombaları Arasındaki Fark

SAVUNMA 13 Eylül 2017 - 6:25 0 YORUM YAPILDI

Hidrojen ve Atom Bombaları Arasındaki Fark

Hidrojen ve Atom Bombaları Arasındaki Fark

Uzmanlara göre, iki bomba arasındaki esas fark infilak süreci.

Kaynak: Al Jazeera, 4 Eylül 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 5 Eylül 2017

Hidrojen bombası, nükleer imkân kabiliyete sahip ABD, Rusya Federasyonu, Fransa, Birleşik Krallık ve Çin Halk Cumhuriyeti envanterinde bulunmaktadır. Foto: Reuters

Kuzey Kore uzun süreden beri can düşmanı olan ABD topraklarına atom başlıklı bir füze göndermenin yollarını aramaktadır ve geçtiğimiz Pazar günü yaptığı nükleer deneme kıtalararası balistik bir füzeye hidrojen bombası yükleyebileceğini göstermiştir.

Kuzey Kore tarafından denenen Hidrojen Bombası veya yaygın olarak bilinen adı ile H-Bombasının, bugüne kadar denenen göreceli olarak daha basit atom bombalarından çok daha güçlü olduğuna inanılmaktadır.

ABD tarafından İkinci Dünya Savaşının sonlarına doğru Japonya’ya atılan atom bombası ile karşılaştırıldığında Hidrojen Bombası 1000 kat daha güçlü olabilmektedir.

Kuzey Kore tarafından 2006-2013 yılları arasında gerçekleştirilen ilk üç nükleer denemede, kabaca Hiroshima ve Nagasaki’ye atılan ve toplamda 200.000’den fazla insanın ölümüne neden olan atom bombaları ile aynı büyüklükte atom bombaları denenmiştir.


Bununla birlikte, Pazar günü yapılan deneme, geçen yıl yapılan ve 5.3 büyüklüğünde bir depreme neden olan nükleer denemeden 10 kat daha güçlüdür ve yaklaşık olarak 100 kiloton gücündedir.

Zafer sarhoşu ve neşe dolu Kuzey Koreli bir haber spikeri, devlet televizyonunda sunulan şimdiye kadar görülmemiş büyüklükteki patlamayı alkışlayarak devletin nükleer güce ulaşmasında çok önemli olan son adımın atıldığı yorumunu yapmıştır.

Termonükleer bomba olarak da anılan hidrojen bombasında, patlama enerjisi oluşturmak maksadıyla; füzyon ya da atomik çekirdeklerin kaynaşması kullanılmaktadır.

Atom bombaları ise, tıpkı nükleer santraller gibi, fisyon veya atom bölünmesine dayanmaktadırlar.

Hidrojen Bombasının teknolojisi çok daha karmaşıktır ve bu teknoloji elde edildiğinde çok büyük bir tehdittir. Hidrojen bombaları kıtalararası balistik bir füze üzerine yerleştirilebilecek kadar küçük imal edilebilirler.

Seoul’de bulunan Kookmin University’den Profesör Andrei Lankov’un Al Jazeera’ya anlattığına göre; böyle bir bomba, geride hiçbir canlı bırakmadan New York kentinin tamamını buharlaştırabilir.

Bir atom bombasıyla ise en fazla Manhattan’da yaşayanların yarısını öldürebilirsiniz. Hidrojen Bombası çok daha güçlü olmasının yanı sıra çok daha fazla maliyetlidir. Lankov’a göre Kuzey Kore’nin böylesine güçlü ve maliyetli bir silaha sahip olmasının hiçbir anlamı bulunmamaktadır.

Kuzey Kore’nin hidrojen Bombasına sahip olmasını, yakınlarda bir alışveriş merkezine gitmek maksadıyla Porsche marka bir araba satın almaya benzeten Lankov, Hidrojen Bombası geliştirmenin çok maliyetli olduğuna ve Kuzey Kore’nin güvenliğine önemli bir katkı sağlamayacağına dikkat çekmektedir. Lankov’a göre hükümetler bazen çılgınca şeyler yapmaktadır.

Hidrojen bombaların yayılmasının önlenmesi için dünya genelinde bir çaba olmasına rağmen başka ülkeler de bu silahı geliştiriyor olabilirler. Seoul National University’den nükleer mühendislik profesörü Kune Y Suh, Pazar günü Kuzey Kore tarafından yapılan denemeyi oyunun kurallarını değiştiren bir çaba olduğunu fakat bu denemenin aynı zamanda Kuzey Kore açısından oyunun sonuna gelindiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etmektedir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve Al Jazeera adlı yayın kuruluşunun görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi Sun savunma Net ve çevirenin yayın kuruluşunun düşüncelerini paylaştığı anlamına gelmemektedir. Yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://www.aljazeera.com/news/2017/09/hydrogen-bomb-atomic-bomb-difference-170903104649473.htmloledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Alman istihbaratı Türkiye askeri darbesinin arkasında Gülen’in olduğuna inanmıyor

Alman istihbaratı Türkiye askeri darbesinin arkasında Gülen’in olduğuna inanmıyor Çeviren: Ercan Caner, Sunsavunma.net, 20 Mart 2017 Alman Federal İstihbarat Ajansının...

QUANTANAMO KÖRFEZİ CAMP DELTA – AMERİKAN ZULÜM VE VAHŞETİ

QUANTANAMO KÖRFEZİ ‘‘CAMP DELTA’’ STANDART OPERASYON USÜLLERİ (SOP) DOKÜMANINDAN ALINTILAR AMERİKAN ZULÜM VE VAHŞETİ Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 21 Kasım 2016...

Kapat