Sun Savunma

Spekülasyon: İsrail, İran Kargo Uçaklarını Şam Askeri Üssünde Yerdeyken İmha Etti

SAVUNMA 28 Nisan 2017 - 22:48 0 YORUM YAPILDI

Spekülasyon: İsrail, İran Kargo Uçaklarını Şam Askeri Üssünde Yerdeyken İmha Etti

Spekülasyon: İsrail, İran Kargo Uçaklarını
Şam Askeri Üssünde Yerdeyken İmha Etti

Yazar: David Israel, 27 Nisan 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Nisan 2017

İran’a ait üç veya dört kargo uçağının Suriye başkentini sarsan gece yarısı hava saldırısından sadece birkaç saat önce, Şam uluslararası havaalanı yakınlarındaki askeri üsse indikleri bildirilmiştir.

Defendeddemocracy.org üyesi Emanuele Ottolenchi, Çarşamba günü saat 21.16’da attığı twitter mesajında; gece erken saatlerde, muhtemelen Şam’a silah getirmekte olan Qeshm Fars Air, Pouya Air ve Mahan Air havayolu şirketlerine ait üç adet İran kargo uçağını gördüğünü yazmıştır.

Flightradar24.com tarafından bildirildiğine göre, iki adet İran 747 kargo uçağı, bir adet İran Ilyushin II-76 ve bir adet Suriye Ilyushin II-76 modeli olmak üzere toplam dört adet kargo uçağının Şam askeri havaalanına indiklerini dört uçağın da Tahran’dan kalkış yaptıklarını bildirmiştir.


Kargo uçaklarının inişi sonrasında muhtemelen hala bilinmeyen yüklerini boşaltmamış durumdayken gece 03.25’de hava üssü patlama sesleri ile sarsılmıştır.

Suriye resmi haber ajansı SANA, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde Şam Uluslararası Havaalanı güneybatısında yer alan askeri bir alanın, işgal altındaki topraklarından atılan İsrail füze saldırısına maruz kaldığını ve patlamalar sonucu bazı donanım kayıpları meydana geldiğini bildirmiştir.

Aynı askeri kaynağın bildirdiğine göre; İsrail saldırısı, Suriye ordusunun vurduğu darbeler sonrasında moralleri sıfıra inen terörist gruplara yapılan ümitsiz bir yardım mahiyetindedir ve bu saldırı, Suriye ordusunu kesinlikle teröristlere karşı yürüttüğü mücadele ve onları ezmekten vazgeçiremeyecektir.

Likud partisinden İstihbarat İşleri Bakanı Israel Katz, perşembe sabahı ordu radyosuna verdiği demeçte; Suriye’nin Hizbullah’a silah transferlerinin önlenmesinde İsrail politikası ile tamamen uyum içinde hareket ettiğini ifade etmiştir. Bununla birlikte Katz, saldırının İsrail tarafından yapıldığını teyit etmemiş ve bunun oldukça iyi bir hile olduğunu belirtmiştir.

Suriye topraklarına İsrail tarafından yapıldığı düşünülen son saldırılar:

23 Nisan 2017: Suriye Golan Tepelerinde bulunan ve militanlar tarafından kullanılan bir eğitim kampına İsrail tarafından yapıldığı iddia edilen saldırıda Suriye hükümeti yanlısı Ulusal Savunma Güçleri mensubu üç kişi hayatını kaybetmiştir.

17 Mart 2017: İsrail ordusu yaptığı açıklamada hava araçlarının Suriye topraklarında birkaç hedefine hava saldırısı düzenlediklerini ve bir Suriye füzesini düşürdüklerini açıklamıştır.

22 Şubat 2017: İsrail savaş uçaklarının Suriye topraklarında, Şam yakınlarındaki birkaç hava üssü ve Suriye ordusu ile birlikte hareket eden Hizbullah’a ait bir konvoyu vurdukları bildirilmiştir.

12 Ocak 2017: Suriye hükümeti yaptığı açıklamada İsrail’i Taberiye gölünden atılan füzelerle Mezzeh hava üssünü vurmakla suçlamıştır.

30 Kasım 2016: Suriye askeri kaynaklarına göre; İsrail savaş uçakları Şam kenti batısında yer alan Saboura kasabasına füze atışı yapmışlardır.

18 Ocak 2015: Suriye’nin Golan Tepeleri bölgesinde İsrail tarafından yapıldığı düşünülen saldırıda alt Hizbullah savaşçısı ile bir general dahil birkaç İranlı asker öldürülmüştür.

19 Aralık 2015: İsrail tarafından ateşlendiği değerlendirilen füzeler Şam Jaramana bölgesine düşmüş, örgütün ileri gelenlerinden Samir Qantar dahil dokuz kişinin ölümüne neden olmuştur.

Çevirenin Notları: İsrail, kesinlikle Hizbullah’ın eline gelişmiş silahların geçmesini istememektedir ve ülke güvenliği için tehdit olarak gördüğü bütün hedefleri başarılı bir şekilde imha etmektedir.

İsrail başbakanı yaptığı bir açıklamada Hizbullah’a silah transferi yönünde bir istihbarat edindiklerinde gereğini yapacaklarını açık ve net bir şekilde dile getirmiştir.

ABD’nin 59 adet Tomahawk füzesi saldırısı sonrasında, Suriye hava savunmasının, Rusya ve Suriye tarafından güçlendirileceği yönündeki spekülasyonlar, İsrail’in Suriye topraklarında gerçekleştireceği hava saldırılarını da sekteye uğratacak gibi görülüyor.

Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.jewishpress.com/news/middle-east/syria/speculation
-israel-bombed-iranian-cargo-planes-on-damascus-base-tarmac/2017/04/27/oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki 2 üsteğmen nasıl şehit edildi

Peki 2 üsteğmen nasıl şehit edildi

IŞİD Hava El Yapımı Patlayıcılarıyla Mücadele Yöntemleri

IŞİD Hava El Yapımı Patlayıcılarıyla ...

Hidrojen ve Atom Bombaları Arasındaki Fark

Hidrojen ve Atom Bombaları Arasındaki...

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
TÜRK ASKERİ KAHRAMANDIR, ADİLDİR VE MERTTİR!

TÜRK ASKERİ KAHRAMANDIR, ADİLDİR VE MERTTİR! Savaşta bile mert olacaksın. Namertlik... Bu topraklara sinsi sinsi ekilen kindar nesil tohumlarının, hasatıdır....

Yapı/Rüzgar Enerji Santrali Mania Kriter ve Elektromanyetik İncelemeleri

Yapı/Rüzgâr Enerji Santrali Mânia Kriter ve Elektromanyetik İncelemeleri Rüzgâr enerjisinin elektrik üretiminde kullanımı, son yıllarda yenilenebilir enerji alanında en hızlı...

Kapat