Suudi Arabistan 37 İnsanı Kafalarını Keserek Öldürdü

Suudi Arabistan 37 İnsanı
Kafalarını Keserek Öldürdü

 

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Nisan 2019

 

Salı günü gerçekleşen infazları bir kararname ile onaylayan
Suudi Arabistan Kralı Salman. Foto: Fethi Belaid / Associated Press

Kral Salman onayladı ve Suudi Arabistan Salı günü çoğunluğu Şii olan ve terör suçlarıyla bağlantılı olduklarını iddia ettiği 37 insanı kafalarını keserek öldürdü. Öldürülenlerden birinin bedeni ve kesik kafası diğerlerine uyarı maksadıyla bir direğe asıldı.

İddialara göre; Suudi yönetimi tarafından kafaları kesilerek öldürülen 37 insandan 34’ü Şii azınlık mensubudur. İnfaz rakamı 02 Ocak 2016 tarihinden günümüze kadar geçen sürede, bir günde öldürülen en büyük rakamdır. 02 Ocak 2016 tarihinde kafaları kesilerek öldürülen insan sayısı ise 47’dir.

Suudi Arabistan Müslüman âlimleri konseyi tarafından yapılan açıklamada, infazların İslami yasalara uygun olarak gerçekleştirildiği ifade edilmiştir. İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada; öldürülenlerden Khaled bin Abdel Karim al-Tuwaijri’nin bedeni ve kesik kafasının birkaç saat süreyle halkın görmesi için bir direğe asıldığını ifade etmiştir.

Geçen yıl 149 insanı kafalarını keserek öldüren Suudi yönetimi, 2019 yılı başından günümüze kadar geçen sürede yaklaşık 100 insanı daha kafalarını keserek öldürmüştür. 

Salı günü kafası kesilerek öldürülenlerin arasında kendisine isnat edilen suçu işlediğinde sadece 16 yaşında olan bir insan da bulunmaktadır.

Amnesty International’e göre başları kesilerek öldürülenlerin 11’i İran adına casusluk yapmakla suçlanmıştır. 14 insan ise hükümet aleyhine düzenlenen gösterilere katıldıkları için kafalarını kaybetmiştir.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

Bir Cevap Yazın