Sun Savunma

ÖLÜMCÜL MİNYATÜR İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

TEKNOLOJİ 02 Ocak 2017 - 7:55 0 YORUM YAPILDI

ÖLÜMCÜL MİNYATÜR İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

ÖLÜMCÜL MİNYATÜR İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

(SİHİRLİ  MERMİLER)

Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 30 Aralık 2016

Kara kuvvetlerinin muharebe sahasında ihtiyaç duyduğu yakın hava desteği, havada serbestçe gezen, modüler olarak tasarlanan minyatür insansız hava araçlarının keşif, muharebe sahası hasar değerlendirme ve düşman hedeflerini imha görevlerinde kullanılması ile sağlanabilir.

Karmaşık muharebe ortamında,  yeterli sayıda gelişmiş insansız sistemlere sahip olmayan ordular, modüler yapıda tasarlanmış,  havada gezen ve tespit edilen düşman hedeflerine kamikaze dalışlar yaparak, tamamen etkisiz  hale  getirmese de muharebe dışı bırakan minyatür sihirli  mermilerden faydalanmalıdırlar.

Minyatür kamikaze silahlar, ne tam olarak hava aracı ne de mühimmat olarak sınıflandırılırlar ve aslında potansiyel bir insansız hava aracı ve robot olabilirler. Havada serbestçe dolaşan küçük insansız hava araçları, kendi kendilerine muharebe sahası üzerinde uçarak, düşman hedeflerini araştırma ve tespit ettiklerinde kamikaze dalışlarla muharebe dışı bırakmak üzere tasarlanmışlardır.

Küçük insansız hava araçlarının kullanılmasının sağladığı belirli avantajlardan bir tanesi de; yakın hava destek görevlerini icra edebilme yeteneğini direkt olarak kara birliklerine kazandırmaktır. Minyatür insansız hava araçları,  hassas vuruş kabiliyeti olan, düşük ağırlıkta ve kara unsurlarınca kolaylıkla taşınabilen silah sistemleridir. Düşman ile temas sağlandığında fırlatılan insansız hava araçları, üzerindeki sensörler ile düşmanın yerini tespit edebilir ve düşük tahrip özellikli harp başlığı ile hedefi etkisiz hale getirebilirler.

Havada serbestçe dolaşabilen, küçük ve hassas vuruş kabiliyetine sahip olan bir silah sistemi, süratle kullanılabilecek, yakın hava destek imkân ve kabiliyetini kara birliklerine kazandıracak ve çatışmanın sonunu belirleyebilecek bir sistemdir. Düşük maliyeti ve yüksek değerinden dolayı çok miktarda tedarik edilebilir ve yakın hava destek görevlerinde kullanılmak üzere kara birliklerine çok sayıda dağıtılabilir.

Dünyanın en güçlü tanksavar silahı Rus yapımı lazer güdümlü Kornet füzesi

Suriye savaş  alanında birçok unsur tarafından kullanılmakta olan, Rus yapımı Kornet güdümlü tanksavar füzesinin en korkulan özelliği; mevcut bütün tanksavar silah sistemlerinden daha uzun olan menzilidir. Örneğin, ABD yapımı at-unut tipi, tam korumalı bir tankı dahi paramparça edebilen FGM-148 Javelin güdümlü füzesi, sadece 2,5 kilometre mesafedeki hedefleri ateş altına alabilirken, Kornet-E modeli lazer güdümlü tanksavar füzesinin azami menzili 5,5 kilometredir.

Kornet füzesinin diğer bir ürkütücü özelliği de, günümüze kadar imal edilen en geniş olan, 152 mm çapındaki savaş başlığıdır. Kornet füzesi, patlayıcı reaktif zırhlara (ERA – Explosive Reactive Armor) sahip modern tankları dahi kolaylıkla etkisiz hale getirebilmektedir.

Yer birliklerine güdümlü tanksavar füze imkânı sağlamak maksadıyla tasarlanan Kornet, iki mürettebat tarafından kullanılmakta, fakat acil durumlarda tek mürettebat tarafından da atışa hazır hale getirilebilmektedir. Gündüz ve gece atış kabiliyeti olan Kornet, nişancısını düşmanın ateş ve gözetlemesinden koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Silahı kullanan operatör düşman hedeflerini ateşleme tüpünün alt kısmına yerleştirilen nişangâhı kullanarak gerçekleştirirken, diğer mürettebat da örtü sağlayan bir yerde düşman ateşinden korunabilmektedir.

Havada dolaşan minyatür insansız hava araçları, tankların 1000-1500 metre olan etkili menzilleri de göz önüne alındığında, piyade ve zırhlı birlik unsurlarına kendi yakın hava destek imkan ve kabiliyetini  kazandıracaktır. Suriye savaş  alanında kullanılan Kornet güdümlü  tanksavar füzesinin mürettebatı, dost unsurlar üzerine yapmayı planladıkları atış öncesinde tespit edilebilir ve kolaylıkla etkisiz hale getirilebilir. Sistemin nasıl kullanıldığı linkteki video  görüntüleri  izlenerek çok daha kolay  anlaşılabilir.

http://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/military-robots
/textrons-tram-is-the-suicidal-miniuav-youve-always-wanted

 

 oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GÖRSEL İLLÜZYON SİZİ ÇILGINA ÇEVİRECEK

GÖRSEL İLLÜZYON SİZİ ÇILGINA ÇEVİRECE...

Ölümcül Elektromanyetik Top

Ölümcül Elektromanyetik Top

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Ana Rotor ve Kuyruk Rotor Türbülansları ve Güçlü Çöküş

Ana Rotor ve Kuyruk Rotor Türbülansları ve Güçlü Çöküş Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 7 Kasım 2017 Kalkış, iniş...

Türkiye ve İslam Düşmanı Michael Flynn Bağlantısı

Türkiye ve İslam Düşmanı Michael Flynn Bağlantısı Derleyen: Ercan Caner | Sun Savunma Net | 5 Nisan 2017 Emlak milyarderi...

Kapat