Sun Savunma

Web Kamerası Nasıl Emniyete Alınmalı?

TEKNOLOJİ 30 Haziran 2017 - 0:15 0 YORUM YAPILDI

Web Kamerası Nasıl Emniyete Alınmalı?

Web Kamerası Nasıl Emniyete Alınmalı?

Yazar: Andy O’Donnell, 14 Ekim 2016

Çeviren: Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 14 Şubat 2017

Akıllı telefonlar ve tabletlerden masaüstü bilgisayarlara kadar web kameraları günümüzde artık standart bir ekipman haline gelmiştir. Kullandığımız her cihazın üzerinde bir web kamerası mevcuttur. Ekranınıza bakarken İnternetten birisinin de sizi izlediğini düşünmeyi hiç bıraktınız mı? Ulusal medya, bilgisayar korsanlarının kullanıcıları kandırarak casus yazılım yükleme haberleri ile doludur.

İzniniz olmadan birinin sizi seyretmediğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Dizüstü bilgisayarlardaki birçok web kamerasının üzerlerinde, kameranın aktif olduğunu ve çalışır durumda olduğunu gösteren gösterge ışıkları vardır. Fakat bazı kameralarda, aktif ve devrede olduğunu gösteren ışığın korsan yazılım kullanılarak veya konfigürasyon ayarları değiştirilerek devreden çıkarılması mümkündür. Bu nedenle kamera ışığının sönük olması web kameranızın kesinlikle kapalı olduğu ve devrede olmadığı anlamına gelmemektedir.

Web kamerasının emniyete alınması için ne yapılmalıdır?

En basit çözüm web kameranızın üstünü örtmektir.

Bazen en basit çözümler en iyisidirler. Kimsenin sizi seyretmediğine % 100 emin olmak istiyorsanız alttaki fotoğrafta görüldüğü gibi bir yara bandıyla web kameranızın üzerini kapatın. Dünyada hiç bir bilgisayar korsanı bir yara bandını alt edemez.

Kullanmadığınız zamanlarda dizüstü bilgisayarınızı kapatın.

Kameranızı örtmekle uğraşmak istemiyorsanız, kullanmadığınız zamanlarda dizüstü bilgisayarınızı kapatmayı bir alışkanlık haline getirin.

Bilgisayarınızı web kamerasıyla ilgili kötü amaçlı yazılımları belirlemek için tarayın.

Geleneksel bir virüs tarama programı web kamerasıyla ilgili casus ve kötü amaçlı  programları her zaman tespit edemeyebilir. Kullandığınız asıl virüs yazılımına ilave olarak web kamerasıyla ilgili casus yazılımlara karşı ilave bir program yükleyebilirsiniz.

Bilinmeyen kaynaklardan gelen elektronik postaları açmaktan kaçının.

Tanımadığınız birinden bir elektronik posta alırsanız ve eki de varsa, bilgisayarınıza web kamerasıyla ilgili Trojan Horse (Truva Atı) kötü amaçlı yazılım dosyasını yükleyebileceğinden,  açmadan önce iki kez düşünün.

Sosyal medya sitelerindeki kısaltılmış linkleri tıklamaktan kaçının.

Web kamerasıyla ilgili kötü amaçlı yazılımların yayılma yöntemlerinden bir tanesi sosyal medya siteleridir. Kötü amaçlı yazılım geliştirenler, gerçek siteyi gizlemek maksadıyla TinyURL ve Bitly gibi link kısaltma servislerini kullanmaktadırlar. Bir linkin içeriği çok iyi görünüyor ise ve tek amacı sizin tıklamanızı sağlamak ise o linkten uzak durmak en iyisidir.oledya
Levent Kağan Türk
levent@oledya.com

Mersin ilinde faaliyet gösteren Oledya Reklam & Tasarım Ofisi firması çatısı altında Reklam&Matbaa, Profesyonel fotoğraf çekimi, Video Prodüksiyon ve Proje bazlı dekoratif ürünlerin tasarım ve üretimini yapmaktadır.
Aynı zamanda Sun Savunma Net sitesinde editörlük yapmaktadır. e-posta: levent@oledya.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GÖRSEL İLLÜZYON SİZİ ÇILGINA ÇEVİRECEK

GÖRSEL İLLÜZYON SİZİ ÇILGINA ÇEVİRECE...

Ölümcül Elektromanyetik Top

Ölümcül Elektromanyetik Top

BU YAZIYA YORUM YAP

Abone Olun

Savunma, Havacılık, Teknoloji, Analiz, Güncel Haber, Politika ve Sağlık kategorilerinde yayınlanan güncel makalelerimizi kaçırmamak için e-posta listemize abone olun.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kahraman Türk Ordusu Hakkında Düşünceleri

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kahraman Türk Ordusu Hakkında Düşünceleri Ordumuz, Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir...

FlyDubai Rostov-on-Don Kazası

FlyDubai Rostov-on-Don Kazası 19 Mart 2016 Cumartesi gecesi, FZ 981 sefer sayılı, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından işletilen, düşük fiyatla yolcu...

Kapat