Almanya’nın Türk Süper Starı “Erdogate”

Almanya’nın Türk Süper Starı “Erdogate”

Almanya’nın Türk Süper Starı “Erdogate”

 

Entegrasyon için en önemli gereksinimlerin, lisan ve sosyo-ekonomik gelişmeden ziyade, duygusal bağlar ve kişinin yaşadığı ülkeyle özdeşleşmesi olduğunu ne zaman anlayacaksınız?

 

Yazar: Stefan Frank, Deutsche Welle, 22 Eylül 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Eylül 2018

                                                                    Özil & Gündoğan Erdoğan ile aynı yerde oynuyor.

 

  • Almanya ulusal futbol takımının Türk asıllı iki oyuncusu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir fotoğraf çektirerek, ona hediye olarak kulüplerinin imzalı formalarını verdiler. Formaların bir tanesinde Türkçe olarak ‘‘Sayın Cumhurbaşkanıma Saygılarımla’’ ifadeleri yer alıyordu.
  • Türkiye’den ilk seçim sonuçları gelmeye başladıktan sonra, binlerce Türk Almanya’da sokaklara çıktılar, arabalarının kornalarını çaldılar, ellerinde Türk bayrakları ve AKP flamaları ile gece yarısına kadar Erdoğan’ın seçim zaferini kutladılar.
  • ‘‘Entegrasyon için en önemli gereksinimlerin, lisan ve sosyo ekonomik gelişmeden ziyade, duygusal bağlar ve kişinin yaşadığı ülke ile özdeşleşmesi olduğunu ne zaman anlayacaksınız? Hamed Abdel-Samad, Alman-Mısır Siyaset Bilimcisi.

Bu yaz döneminde Alman toplumu, lider olarak Almanya Şansölyesi Angela Merkel yerine, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gören ve ona saygı duyan yüzbinlerce Türk asıllı Alman olduğunu fark etmeye başlamıştır.

Yazının tamamını PDF formatında okuyabilirsiniz.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

Bir Cevap Yazın