Malezya Uçağı Rus Birliklerine Ait Füze Tarafından Düşürüldü

Malezya Uçağı Rus Birliklerine Ait Füze Tarafından Düşürüldü

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 28 Mayıs 2018

Foto: Oleg Vtulkin (Kaza mahallinin fotoğraflarını ilk çeken fotoğrafçı)

 

Avustralya, Belçika, Malezya, Hollanda ve Ukrayna’dan katılan uzmanlardan oluşan Müşterek Soruşturma Ekibi, 24 Mayıs 2018 günü Bunnik, Hollanda’da yaptıkları basın konferansında;  2014 yılında Ukrayna üzerinde düşürülen MH17 yolcu uçağını düşüren füzenin bir Rus askeri birliği tarafından sağlandığına inandıklarını açıkladılar.

17 Temmuz 2014 tarihinde, Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giden Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi uçak, Ukrayna’da Donetsk yakınlarında vurularak düşürülmüş,  hazin olayda 283 yolcu ve 15 mürettebatın tamamı hayatını kaybetmiştir.

Soruşturma ekibinden Wilbert Paulissen yaptığı açıklamada; MH17 sefer sayılı uçağın vurulmasında kullanıldığı iddia edilen Rus  yapımı BUK füzesinin Kursk, Rusya’da konuşlu 53’üncü Hava Savunma Tugayı tarafından sağlandığını ifade etmiştir.

Kazadan kısa bir süre sonra, 2014 yılında bağımsız gazetecilerden oluşan Bellingcat isimli ekip, Hollanda yetkililerine füzenin Rus yapımı bir BUK olduğuna dair bir rapor sunmuştur. 2015 yılı Ekim ayında Hollanda Emniyet Kurulu da benzer sonuca ulaşmıştır.

Bir yıl sonra, 2016 yılı Eylül ayında, toplanan fotoğraf ve video görüntülerinde yapılan incelemeler sonucunda müşterek araştırma ekibi, füze sistemin bulunduğu üsten Ukrayna topraklarına geliş ve tekrar Rusya’ya dönüş yolunu belirlemeyi başarmıştır.

Müşterek Soruşturma Ekibi sonuçları desteklemek maksadıyla, sadece açık kaynak video görüntüleri ve Bellingcat tarafından daha önce kullanılan fotoğrafları sunmuştur. Bununla  beraber, bir mahkeme salonunda  göstermek üzere ilave kanıtlara sahip olduklarını da teyit etmişlerdir.

Hollandalı savcı Fred Westerbeke de yaptığı açıklamada, soruşturmada son safhaya girdiklerini ve Hollandalı yetkililerin herhangi bir yasal prosedürün Hollanda mahkemelerinde görüleceği yönünde bilgi verdiğini açıklamıştır.

MH17 sefer sayılı Malezya uçağını 283 yolcu ve 15 mürettebatı ile ölüme gönderen füzenin Rus birlikleri veya Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından mı atıldığı henüz belirlenmemiştir. Bununla birlikte Rusya, Bellingcat ve Müşterek Soruşturma Ekibi tarafından yapılan soruşturmaların sonuçlarını defalarca reddetmiştir.

Kazayla ilgili Youtube animasyon videosunu aşağıdaki player üzerinden izleyebilirsiniz.

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.

Bir Cevap Yazın